English version 
Rosenborg Web
SESONGEN 2026
 NYHETER
 KAMPER
 SPILLERE
KLUBBEN
 HISTORIE
 KLUBBFAKTA
 MERITTER
 REKORDER
 STATISTIKK
 LERKENDAL STADION
EKSKLUSIVT
 LESESTOFF
 I GAMLE DAGER
 LEGENDER
 BILDESPESIAL
MENINGER
 DEBATTFORUM
 KOMMENTAR
 DIN MENING
RBKweb
 OM RBKweb
 ANNONSEINFORMASJON
 RSS-KANAL
 ARKIV
 TA KONTAKT
Debattforum

Alle kan lese innleggene, men man må registrere seg for å delta aktivt i diskusjonene.
Everyone can read the posts, but you have to register before writing your own posts.

 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   StatistikkStatistikk   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 
Rumensk fotball
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5
 
Post new topic   Reply to topic    Forum -> Fotball generelt
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Talentløs
Senior


Joined: 31 Aug 2008
Posts: 249
Location: Bærum

PostPosted: 30.08.2015 01:37    Post subject: Reply with quote

Her var det mye god lesing altså!!

Tar av meg hatten for ditt innlegg, gisp!

Dette var interessant, og man må jo bare måpe i ettertid over hvor grundig arbeid du har lagt i dette, til å være knyttet til Romania!

Flott levert, noen må ansette deg, gisp!.

Tommel'n opp!
_________________
Først kaffe, så Cola.
Back to top
View user's profile Send private message
Vegard2711
Legende


Joined: 25 May 2011
Posts: 12056

PostPosted: 30.08.2015 02:03    Post subject: Reply with quote

Bukowski wrote:
Syk, syk mann. Ser fram til at tråden "Ukrainsk fotball" sparkes i gang. Er særlig spent på å få vite hvorfor Dnipro har et vikingskip i sin klubblogo?


Regner med at det er pga Vikingene. De seilte nedover elva Dnepr (Dnipro) på vei til Miklagard. Slo seg vel ned noen vikinger der også vil jeg tro. Som følge av det har de vikinghistorie i Ukraina også, og derav vikingskipet i logoen (regner jeg med).

Men noen andre (Gisp) kan vel sikkert skrive en lang avhandling om Vikingene og deres reiser i Øst Europa og fortelle om det stemmer Wink
Back to top
View user's profile Send private message
Spurven
Proff


Joined: 11 Mar 2006
Posts: 476

PostPosted: 30.08.2015 13:58    Post subject: Reply with quote

Gisp! Tommel'n opp! Tommel'n opp! Tommel'n opp!

Du må jo få publisert det du skriver! Utrolig interessant og godt skrevet Tommel'n opp!
Back to top
View user's profile Send private message
gisp!
Legende


Joined: 04 Sep 2008
Posts: 10893

PostPosted: 01.09.2015 10:23    Post subject: Reply with quote

Takker for positive tilbakemeldinger. Nå er jo dette skrevet i litt "forumform", så dersom jeg skulle skrevet for en annen type publisering ville noe ha blitt kuttet ut eller omformulert. Hesten vil nok også de færreste utenfor RBKweb kjenne igjen for eksempel. Trist egentlig. Hesten er jo en viktig del av samtidskulturen.

Tilbake til Steaua:
I går sendte oberstløytnant Talpan en pressemelding til nyhetsbyrået Mediafax med uttalelser som nok først og fremst er ment å legge press på George Becali, selv om han også skyter med løskrutt mot den rumenske profesjonelle fotballigaen (LPF) og fotballforbundet (FRF).

Der uttaler han, med juridisk forankring i høyesterettsavgjørelsen fra 3. desember 2014, at arkivene og den gamle historien i klubben tilhører armeens sportsklubb (CSA Steua) og at FCSB lovstridig har brukt den historien i sin moderne virksomhet.

Han sier videre at det er interessekonflikter og passivitet som har forsinket å få ordnet opp i dette, herunder også at FRF har gitt feilaktig informasjon til UEFA eller unnlatt å gi korrekt informasjon etter høyesterettsdommen.
Han uttaler også at han tror FRF og LPF ikke hadde lov til å la FCSB starte i Liga 1. Dette avsnittet var løskruttet.

Det skarpe skytset, eller rettere sagt varselropet "skudd kommer", er varselet om at de, basert på høyesterettsavgjørelsen, kan kreve sanksjoner for misbruk og ulovlige handlinger (mot eiendom/rettigheter som tilhører CSA Steaua) som FCSB har foretatt siden den nye klubben ble startet. Her snakker han direkte til lommeboka til Becali.

To dager før denne pressemeldingen, altså på lørdag, sa forsvarsminister Mircea Dusa at han har besluttet at CSA Steaua skal (prøve å) stille lag i fjerdedivisjon fra sesongen 2016/2017.

Dermed legger de også et sterkt tidspress på Becali. Nå har han de siste dagene av dette overgangsvinduet til å selge spillere og vintervinduet til å skvise ut resten, hvis han vil ta pengene og stikke.

Selvfølgelig har ikke Becali holdt kjeft disse to dagene. Eksklusivt til Romania TV har han gitt følelsesladde uttalelser om hvor jævlig han har hatt det i årene etter at han engasjerte seg i klubben og hvor heldige Steaua-fansen og armeen har vært for at han har øst ut sine penger på dette.
Til TV-kanalen sa han at han angrer på at han engasjerte seg i klubben. Jeg drar tomhendt fra klubben. Det eneste jeg har med meg er berømmelse. Deretter spør han retorisk hva han har oppnådd og svarer: Det eneste jeg har fått er fengsel og tårer for familien.

Ikke eksklusivt har han signalisert han at han er villig til å forlate klubben i vinter.
Han kan jo bare ta over en annen klubb og vinne ligaen med den, har han fortalt i øst og vest.
Han har konkret sagt at Voluntarii kan være en klubb han vil ta over.
Dagen etter er ligaleder Astra nevnt som en klubb han gjerne kan tenke seg å kjøpe. Da tar han bare med seg 4-5 millioner Euro og ti spillere fra Steaua, så vinner han tittelen med Astra.
Nå er jeg veldig usikker på hvordan journalisten har redigert akkurat den artikkelen, fordi først i artikkelen står det at han tar med seg ti spillere. Litt lenger nede står det at han tar med seg 7-8 spillere.
Den mest sannsynlige forklaringen er vel at et par spillere har fått sparken i løpet av intervjuet?

Samtidig nevner han at det er stressende å drive Steua, at han ikke liker stress og at hæren kan få overta klubben for en valgfri sum. Det gir han, via avisspaltene, sitt æresord til oberstløytnant Talpan på.
Bare gi ham pengene, så går han og hæren kan overta plassen i Liga 1, fordi navnet Steaua fortjener ikke å spille "i fjerdedivisjon i fire år", ifølge Becali.

Klokken 14 i dag skal Becali ha en pressekonferanse, og da har media forhåndsvarslet om at de kommer med noe eksplosivt. (Er ikke hver dag man kan spøke slik med armeen.)
Det dreier seg dog kun om dokumenter.
_________________
"Det er viktig å gå på banen for å være best mulig sjøl. Men det er langt viktigere å gå på banen for å gjøre medspillerne gode."
Back to top
View user's profile Send private message
Vector
Senior


Joined: 16 Feb 2015
Posts: 157

PostPosted: 01.09.2015 13:23    Post subject: Reply with quote

Mens sportssidene i norske aviser går amok hver gang Martin Ødegård får spille fem minutter i en treningskamp, kan vi lese dette på et forum.
Det er en gal verden....
Back to top
View user's profile Send private message
gisp!
Legende


Joined: 04 Sep 2008
Posts: 10893

PostPosted: 01.09.2015 16:35    Post subject: Reply with quote

Har browset gjennom noen uttalelser av Becali på pressekonferansen nå og prøvde noen nyhetsmedier, men ga opp. Ser ikke ut som om noen har skjønt tegninga. De bare plukker ut noen setninger fra showet og gjengir ham som om det er noe han mener.

Det han driver med på pressekonferansen i palasset sitt i dag er heller et "skuespill" for media. Dette er en uvanlig dreven demagog som kaster ut et budskap om gangen, formulert på en måte som selv en enkel journalist kan gripe tak i og formidle, men sannelig sier han noe litt annerledes to setninger senere. Til slutt sitter han med en "hel sitatblokk" med uttalelser i tildels ulike retninger, men allikevel kan han om noen måneder si: "Hva var det jeg sa", men altså mer konstaterende og uten spørsmålstegn.

Veldig mange gjengir at han i ettermiddag har sagt at han gjerne vil overta Petrolul Ploiesti. Ja, det sa han, men han sa også at han ville ta over et hvilket som helst annet lag som er med i sluttspillet i ligaen.

I helga fridde han til Hagis lag FC Viitorul, og fikk sannsynligvis en kald skulder. Dagen etter la han an på Astra og mente han var drømmepartneren, men ligalederen så vel kanskje heller på ham som et mareritt?

I dag er det mer som at han innkaller til pressekonferanse for å si at han er dyktig, ærlig, har høy moral, har betalt mer i skatt enn noen annen rumener, aldri har tatt penger fra Steaua og nå gjerne brenner ned hele dritten og finner seg et nytt lag som han skal vinne serien med og spille i Champions League. Gjerne Petrolul fordi det er nært Bucuresti og har fulle tribuner på kampene, men alle lag som kommer til sluttspillet er aktuelle å overta.

I medgift lover Becali, avhengig av hvilke setninger du velger ut fra livedekningen til for eksempel Prosport:
-Å ta med seg sju-åtte spillere, eller ti spillere, pluss to-tre juniorer, eller fire-fem juniorer, pluss en haug med penger, fire millioner Euro, fem millioner Euro, eller en million Euro og at bystyret i byen han flytter til betaler resten når den (uuttalt forbaskede) hæren kommer og tar fra ham hans kjære Steaua som han har kastet så unødvendig mye penger inn i, men nå er det slutt. Ikke mer penger fra hans bag i den neste klubben, eller ganske mye, avhengig av hvilken setning du plukker ut altså.

Og han er villig til å gi fra seg Steaua til hæren, på visse betingelser. De betingelsene har han ikke konkretisert, men han snakket mye om hvor store verdier som lå i Steaua i de neste setningene.
10 millioner Euro er det inne på konto i Steaua nå, var en påstand.

Senere (eller var det tidligere, går lett litt i surr) sa han i stedet at det ville være ti millioner i inntekter i klubben fra nå og til juli. Det kunne han garantere.
Og han ramset villig opp hvor de inntektene/verdiene lå: TV-rettigheter, billettinntekter, penger fra UEFA, sponsorinntekter (500 til 600 000 Euro eller 200-300 000 Euro), bla, bla ...
Og så nevner han noen spillere som klubben har solgt det siste året som altså skal representere verdier som ligger i klubben frem mot sommeren:
-Gardos: Solgt til Southampton i august 2014.
-Szukala: Solgt til Al Ittihad i januar 2015, men ble frigitt i sommer og signerte for Osmanlispor 20. august.
-Keserü: Solgt til Al-Gharafa i februar 2015. De solgte ham videre til Ludogorets 13. august.

Her vil det vel være en smal sak for ham å få disse klubben til å heller fremskynde litt av betalingen slik at det havner i hans lommer, mot å gi dem en grei rabatt? Så kan for eksempel den klubben de handlet med bli oppløst og de har ingen videre forpliktelser overfor den klubben som hæren representerer.

Videre er det en betingelse at han overlater klubben til hæren med en måned ubetalt lønn, som han sier utgjør 400 000 Euro. Han sier også to måneder i løpet av monologen. Pluss at de selvfølgelig må betale alt av skatter og slike ting.

For å forhandle/konstatere disse betingelsene har han ringt forsvarsministeren, men ministeren tok ikke telefonen, forteller han.
SÃ¥ spyr han ut litt galle om ministeren, at det er en mann uten makt, mens han derimot, Becali, har makt.

Og sannelig finner man også en uttalelse der han sier at han, Becali, ikke vil snakke med advokater om disse betingelsene. Han vil snakke med en mann med makt som kan ta avgjørelser. Derfor vil han kun snakke med ministeren.

Det lukter lang vei at Becali skal ha en pengesum fra statsbudsjettet for å gå fra klubben (for eksempel 10 millioner Euro) pluss at han skal få stikke av fra regningene, både skattekrav, ubetalt lønn og hva det ellers måtte være.

Det ligger også en billedlig trussel i noe av det han sa. Han snakker om at etter at han gikk inn i klubben har han betalt hele eller deler av nye tribuneseter, nytt kunstgress og diverse.
Så sammenligner han med at du har overtatt en gammel rønne, pusser opp møblerer og legger inn telefon. Dette vil han ha igjen noe for, ellers har han lyst til å brenne ned hele huset.

Nevner også at nevøen til Becali, Viorel Tudorache, ble siktet for skatteunndragelse i dag. Han har også vært en del av hoffet til Becali og har vært inne i Steaua.

Dette gjelder en bygning i Bucuresti som ble nasjonalisert. (Har vært kino.) Da det ikke var noen arvinger som gjorde krav på den etter at Ceausescuregimet ble styrtet, ble den (eller rettighetene til den) solgt til Becalis nevø. Rumenske medier melder at dette var et omstridt salg.

Hva han eventuelt gjorde med den er irrelevant, men han solgte senere videre til noen arabere med god fortjeneste og det er inntekten fra dette som skal være unndratt beskatning. Omtrent 4,8 millioner kroner i skatt dreier det seg om.
_________________
"Det er viktig å gå på banen for å være best mulig sjøl. Men det er langt viktigere å gå på banen for å gjøre medspillerne gode."
Back to top
View user's profile Send private message
nidaros997
Veteran


Joined: 03 Aug 2007
Posts: 2516

PostPosted: 01.09.2015 17:05    Post subject: Reply with quote

Forekommer meg at Koteng er ganske kjedelig til sammenligning. Smile

Etter å ha slått SB ut av Europa ikke bare en gang men to ganger, så synes jeg nesten Rosenborg kunne gjort noe tilbake for å bøte på det uføret vi har vært med på å sende klubben deres ut i:

Om Drillo og Ulseth kunne trene Irak så må vel Hesten og Wiggy få kunne trene Steaua? De er jo begge ledige. Noen som har nummeret til Becali?
Back to top
View user's profile Send private message
moomoo
Veteran


Joined: 18 Feb 2008
Posts: 7108

PostPosted: 01.09.2015 18:45    Post subject: Reply with quote

!gisp, det du leverer her holder høyere journalistisk nivå enn noe jeg har lest i sportsseksjoner iløpet av hele året. Fantastisk av deg å levere dette til oss. Her bør MINDST adressa følge opp og videreformidle dette, for jeg garanterer at det er veldig interessant for flere å lese og ikke mindst journalister å lære hvordan man griper an en interessant situasjon og formidler den til leserne.

ny avatar inc!
_________________
Neeskens wrote:
Så kan dere sitere meg på at Carlo Holse er en av de mest oppskrytt er spillerene vi har hatt
Emilie wrote:
Neeskens, trenger du å låne en tampong?
Back to top
View user's profile Send private message
zaphod81
Forumsjef


Joined: 23 Jan 2008
Posts: 11618
Location: Rett ved regnbuens ende

PostPosted: 03.09.2015 10:06    Post subject: Reply with quote

Quote:
I 2006 ble George Becali kÃ¥ret til den trettende største rumeneren i historien av Televiziunea Română (TVR). Han fikk plassen bak Vlad Tepes.


Very Happy



Jeg må si det gjør meg litt ekstra lykkelig å slå sånne klubber ut av europeiske turneringer. Det var hakket mer okei å bli slått ut av Viktoria Plzen enn det hadde vært å bidra til berikelsen av Becali.

gisp: Tommel'n opp! Tommel'n opp!
Back to top
View user's profile Send private message
smogli
Proff


Joined: 16 Apr 2008
Posts: 313

PostPosted: 03.09.2015 10:30    Post subject: Reply with quote

To Tommel'n opp! Tommel'n opp! til gisp herfra også!
Back to top
View user's profile Send private message
gisp!
Legende


Joined: 04 Sep 2008
Posts: 10893

PostPosted: 11.09.2015 14:30    Post subject: Reply with quote

Steaua har fått ny trener. Det vil si: Egentlig har de jo ikke det, men de har fått en ny person som skal late som om han formelt er trener, siden han som egentlig skal være trener (Radoi) ikke har formelle kvalifikasjoner.

Det er klubbeier Becali som har bestemt at alle lønninger skal kuttes. Italieneren Massimo Pedrazzini godtok ikke lønnskuttet, sa opp og har fått en minnelig ordning med klubben.

NÃ¥ er det Dumitru Dumitriu, han som overtok ungdomsavdelingen etter at Pedrazzini rykket opp som trener, som rykker opp som ny trener.
Han har allerede jobbet i klubben i to måneder. Ble ansatt som speider i juli, ble raskt leder i ungdomsavdelingen og nå altså "hovedtrener" i september.

For øvrig er det 69-åringens sjette periode som ansatt i Steaua siden han begynte som trener.
_________________
"Det er viktig å gå på banen for å være best mulig sjøl. Men det er langt viktigere å gå på banen for å gjøre medspillerne gode."


Last edited by gisp! on 11.09.2015 16:47; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
kevinpieter
Veteran


Joined: 12 Nov 2007
Posts: 1472

PostPosted: 11.09.2015 15:19    Post subject: Reply with quote

Emanuel Roşu ‏@Emishor wrote:
This is quote of the year. Becali: "The only one who I didn't cut the salary for is [manager] Radoi. But that's because he earns nothing"

_________________
My meaning is bad, but my grammar is good.
Back to top
View user's profile Send private message
kevinpieter
Veteran


Joined: 12 Nov 2007
Posts: 1472

PostPosted: 17.09.2015 11:15    Post subject: Reply with quote

Anbefaler twitteratet å følge @Emishor for god underholdning til morgenkaffen. I hvert fall så lenge den rablende gale Becali styrer Steaua.

Emanuel Roşu ‏@Emishor wrote:
Breaking | Steaua owner Becali claims former Barcelona captain Gica Popescu, now in jail, accepted to be the club's chiairman!


Quote:
now in jail


Og her satt vi for en tid tilbake og trodde _vår_ klubb var ute å kjøre.
_________________
My meaning is bad, but my grammar is good.
Back to top
View user's profile Send private message
attach
Forumsjef


Joined: 05 Jul 2005
Posts: 25183
Location: Rosenborg

PostPosted: 17.09.2015 11:18    Post subject: Reply with quote

Wikipedia wrote:
On 4 March 2014, Popescu and seven others, among them Mihai Stoica, were convicted by a Romanian appeals court of money laundering and tax evasion in connection with the transfer of football players from Romania to other countries. Popescu was sentenced to a jail term of three years and one month.

Perfect match Very Happy
Back to top
View user's profile Send private message
haavarl
Forumsjef


Joined: 10 Sep 2002
Posts: 15267
Location: Askim

PostPosted: 17.09.2015 12:03    Post subject: Reply with quote

gisp! wrote:
Nå er jeg veldig usikker på hvordan journalisten har redigert akkurat den artikkelen


Regner med at du sjekker opp i dette i løpet av uka, dog.
_________________
Embrace science - resist ignorance
Back to top
View user's profile Send private message
gisp!
Legende


Joined: 04 Sep 2008
Posts: 10893

PostPosted: 04.01.2016 16:48    Post subject: Reply with quote

Det viser seg at i rumensk straffelov får korrupsjonsdømte med flere 30 dager strafferabatt for hver "vitenskapelige paper" de skriver mens de sitter i fengsel. Det kan forklare hvorfor også FCSB-eier Gigi Becali fant det formålstjenlig å skrive to bøker mens han sonet.

Det er ikke noen kvalitetskrav på denne vitenskapelige produksjonen og både "ghostwriters", plagiat og fravær av vitenskapelig verdi har vært innvendt mot ordningen, som politikerne altså fant det formålstjenlig å innføre - i et land der mange fremstående politikere, blant dem parlamentsrepresentanter og flere ministere, har vært innblandet i kriminalitet som kvalifiserer til å nyte godt av rabattordningen.

The Guardian: "Book 'em: the loophole undermining Romania's anti-corruption drive"
Quote:
Meanwhile, Gigi Becali , the controversial owner of Steaua Bucharest football club, reduced his stay in prison by writing two books, one of which was about his relationship with the football team he owns; while former politician Nicolae Vasilescu has allegedly written nine books since 2014 and jailed businessman Dinel Staicu has had seven titles published in a similar period.


Quote:
Dan Voiculescu , one of Romania’s richest men and owner of several television stations, was sentenced to 10 years in prison in August 2014 for corruption. Since then, he has reportedly written eight scientific papers – a startling achievement by any standards.


Loven har eksistert i flere år, men det er først de siste to årene de hvitsnippkriminelles produktivitet har gått i været.
Det pekes på at tallet på utgivelser har skutt i været parallelt med at antikorrupsjonsarbeidet i Romania har begynt å materialisere seg i form av rettskraftige dommer.

Quote:
According to the country’s prison administration, 415 scientific works written by prisoners were published between the start of 2013 and December 9, 2015. In 2012, there were just seven.

_________________
"Det er viktig å gå på banen for å være best mulig sjøl. Men det er langt viktigere å gå på banen for å gjøre medspillerne gode."
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    Forum -> Fotball generelt All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5
Page 5 of 5

 
Jump to:  


Utviklet av phpBB. Tilrettelagt for RBKweb.
ANNONSE
SITATET
© 1999-2026 RBKweb