| View previous topic :: View next topic |
| Author |
Message |
SunsetSalami Legende
Joined: 06 Sep 2002 Posts: 11014
|
Posted: 21.08.2013 23:15 Post subject: |
|
|
| PerO: mtp. RBKs røtter, så er taktikken den samme hver kamp: en skal spille sitt eget grunnspill, og dette skal terpes igjen og igjen. Eggen kjørte omtrent de samme skyggeøktene foran hver kamp i alle år. Terping av eget spill. En skal da ikke spille noe forskjellig i angrep uansett hvilket av høkkertlagene i Tippeligaen man møter?? |
|
| Back to top |
|
 |
Ã…smund Rutinert
Joined: 15 Apr 2004 Posts: 690 Location: Trondheim
|
Posted: 21.08.2013 23:23 Post subject: |
|
|
Perry får jaggu skjønne at med det sirupsspillet laget hans presterer i kamp etter kamper det få familier som gidder å legge igjen en tusenlapp på Lerkendal. At han skal kjefte på folk som blir hjemme fra kampene er helt latterlig.
Perry lovte at RBK skulle tilbake til røttene med underholdende og morsom fotball som var gjenkjennelig. Den varen har han ikke levert - da vil folk slutte og dukke opp på et eller annet tidspunkt.
Jeg vil snarere gi ros til publikum som etter min mening har møtt opp i overraskende stort antall i år om man tar i betraktning hva laget egentlig har prestert av festlig fotball. |
|
| Back to top |
|
 |
Sløvsekken Veteran

Joined: 04 Oct 2007 Posts: 8933 Location: Rosenborg
|
Posted: 21.08.2013 23:59 Post subject: |
|
|
| Litt av poenget er at RBK ikke har noe rett eller krav på tilskuere. Klubbens eksistens er basert på tilskuerne, og som alle andre kulturtilbud styres antall tilskuere av kvaliteten og prisen på produktet. RBK kan påvirke begge deler. At noen tusen av oss kommer nærmest uansett pris og hva klubben foretar seg er et privilegium, ikke en rett. Det er kanskje på tide at de begynner å forstå det der nede på brakka. |
|
| Back to top |
|
 |
Riversen Proff
Joined: 29 Jan 2013 Posts: 266
|
Posted: 22.08.2013 02:25 Post subject: |
|
|
Deilig at Perry er så ærlig og direkte. kunne ikke vært mer enig.
Om ikke folk møter opp kan de faen ikke klage. Slutt med det pisset om at dere møter hvis laget spiller "bra fotball". Makan til kravstore "supportere" skal man faen meg lete lenge etter. Det er synd at supporterkulturen er så dårlig. Og hvis ikke det er problemet er det gjennomsnittspublikummet som må kjenne sin besøkelsetid. Jeg skulle gitt mye for å ha muligheten
Til å se hver eneste hjemmekamp. Dere som kan det er heldige. |
|
| Back to top |
|
 |
RÃ¥nny Legende

Joined: 12 Apr 2008 Posts: 14520 Location: Namsos
|
Posted: 22.08.2013 03:30 Post subject: |
|
|
Bra sagt Øystein.
Skulle Stoke-supporterne latt være å gå på kamp pga spillestilen de har hatt den siste tiden?
Nei. I stede så har de hatt supporterne med høyest volum i hele PL. _________________ " Det var et smart trekk av Rekdal å få oss i form "
- Torgeir Børven |
|
| Back to top |
|
 |
Barney Veteran

Joined: 01 Jul 2010 Posts: 3475
|
Posted: 22.08.2013 07:00 Post subject: |
|
|
| Skjønner godt at Perry klager på oppmøtet. Selv synes jeg vi spilte en god kamp og vant fullt fortjent! |
|
| Back to top |
|
 |
PerO Veteran
Joined: 21 Feb 2011 Posts: 6195 Location: Drammen
|
Posted: 22.08.2013 07:44 Post subject: |
|
|
| knerten_10 wrote: | | PerO: mtp. RBKs røtter, så er taktikken den samme hver kamp: en skal spille sitt eget grunnspill, og dette skal terpes igjen og igjen. Eggen kjørte omtrent de samme skyggeøktene foran hver kamp i alle år. Terping av eget spill. En skal da ikke spille noe forskjellig i angrep uansett hvilket av høkkertlagene i Tippeligaen man møter?? |
Jeg er klar over det. Og Perry kunne valgt å følge NAE's oppskrift om spillestil: Drit i resultater og tabell, og terp, terp til det sitter og løsner. Men ville styre, og supportere akseptert en tabell hvor vi etter 10 kamper var 10-15 poeng bak, men spillestilen begynner å sitte? Jeg tror ikke det.
Perry har derfor i stedet fulgt NAE's oppskrift for å få resultater. Det tar iflg NAE ca 2 uker å organisere laget så det begynner å gi resultater.
Hvis Perry kunne startet sesongen med full støtte fra både klubb og supportere, kunne han kun vært opptatt av spillestil. Muligens hadde vi likevel vært med i toppstriden, hvis spillestilen satt kjapt, men det er ingen garanti for det.
Perry startet derimot sin trenergjerning, med protestaksjoner fra supporterne, og en presse som satt klar med slipte kniver for å utnytte misnøye fra publikum til å angripe Perry. I den situasjonen er det bare en ting som teller: Resultater. Så får spillestil komme etterhvert som man har bevist at man duger som trener for RBK. |
|
| Back to top |
|
 |
nieuwlaat Veteran
Joined: 13 Jul 2007 Posts: 2619
|
Posted: 22.08.2013 08:07 Post subject: |
|
|
| PerO wrote: |
Tell dager fra seriestart, og trekk fra følgende:
kamper
dag før med kampforberedelse
dag etter med restitusjon |
De tre dagene du ønsker å trekke fra her, er vel de mest sentrale i utvikling og forbedring av spillestil. |
|
| Back to top |
|
 |
Eru Veteran
Joined: 06 Sep 2002 Posts: 3229
|
Posted: 22.08.2013 08:08 Post subject: |
|
|
| Øystein Iversen wrote: | Deilig at Perry er så ærlig og direkte. kunne ikke vært mer enig.
Om ikke folk møter opp kan de faen ikke klage. Slutt med det pisset om at dere møter hvis laget spiller "bra fotball". Makan til kravstore "supportere" skal man faen meg lete lenge etter. |
Nå må du lære deg å lese.
| Quote: | | Det er synd at supporterkulturen er så dårlig. |
Er den?
| Quote: | Og hvis ikke det er problemet er det gjennomsnittspublikummet som må kjenne sin besøkelsetid. Jeg skulle gitt mye for å ha muligheten
Til å se hver eneste hjemmekamp. Dere som kan det er heldige. |
Lerkendal-publikummet har alltid vært kravstore. Kvartfinale i cupen er ikke interessant nok - om ikke motstanderen er spesielt attraktiv - det er ikke Enga etter det som skjedde i helga, og RBK ikke spiller spesielt bra fotball. RBK kom fra en pisse kjedelig kamp mot Enga for bare få dager siden, de fleste gidder ikke det én gang til. Ta også med at det var onsdag kveld, noe som betyr at mange barnefamilier dropper å ta turen.
Tilskuertallene i år har vært bedre enn på lenge, stemningen på stadion er bra, på bortebane er det ingen i Norge som er i nærheten, med supporternes kampanjehjelp klarte en å fylle stadion i ferietida og i konkurranse med flyshow på Rørvik. Da er det forbanna latterlig at PJH, Selnæs og hvem det måtte være syter om oppmøtet.
Det er utidig og det skaper distanse mellom publikum og klubben/spillergruppa/trenerteamet. Du kan ikke kjefte folk til å komme på kamp - da kommer det bare færre. |
|
| Back to top |
|
 |
SunsetSalami Legende
Joined: 06 Sep 2002 Posts: 11014
|
Posted: 22.08.2013 08:14 Post subject: |
|
|
| PerO wrote: | | Og Perry kunne valgt å følge NAE's oppskrift om spillestil: Drit i resultater og tabell, og terp, terp til det sitter og løsner. Men ville styre, og supportere akseptert en tabell hvor vi etter 10 kamper var 10-15 poeng bak, men spillestilen begynner å sitte?. |
For noe vås. Spørsmål:
Hvorfor skulle terping av spillestil ført til at vi hadde "ligget 10-15 poeng bak" etter 10 kamper?
En spillestil har man for å få det beste ut av lagets spillere (les: oppnå best mulige resultater). Det ville tvert i mot gjort resultatene våre bedre om vi hadde vært i stand til å utnytte spillernes beste sider på en bedre måte.
Rett og slett tøv du farer med her PerO. Du mistolker også ting NAE har sagt. Han har sagt at det tar to uker å spille inn et lag. Er ikke sånn at en må velge mellom spillestil og resultater... |
|
| Back to top |
|
 |
Hentesveis Veteran

Joined: 24 Aug 2004 Posts: 5628 Location: Kroppen i Oslo, men hjertet i Trondheim
|
Posted: 22.08.2013 08:34 Post subject: |
|
|
@ Øystein Iversen:
Jeg er helt enig med deg under forutsetningen av at du med "supporterkulturen" mener den gjennomsnittlige tilskuer. Trønderske tilskuere er etter min mening kravstore og bortskjemte, og rangerer ikke høyt på min liste over "gode" supportere.
Når det gjelder de "virkelige" supporterne, som Kjernen og/eller Ultras (?) så mener jeg at de er i toppen i norsk fotball. De er selvsagt også bortskjemte og kravstore, men de støtter laget uansett. Og så skaper de et fantastisk liv under kamp. Imponert. |
|
| Back to top |
|
 |
PerO Veteran
Joined: 21 Feb 2011 Posts: 6195 Location: Drammen
|
Posted: 22.08.2013 08:35 Post subject: |
|
|
knerten_10:
Jeg anbefaler deg å lese litt mer av det som NAE sier, og huske å sette uttalelsene i konteksten de ble uttalt.
I en artikkel hvor temaet var trenere som sier resultatene skal bli bedre neste år, så sier helt korrekt NAE at det er tull, det tar 2 uker å sette et lag, og begynne å få resultater.
I sin egen beskrivelse i godfoten om det å få spillestilen inn i Moss, påpeker han hvor viktig det er å ha fokus på spillestil, ikke resultater (selv om de var akseptable/bra i Moss) og beskriver at det løsnet i juli.
Han har også i andre uttalelser sagt om andre trenere (Perry?) at det er viktig å ikke skjele til resultater, eller la seg presse av omgivelsene i prosessen med å få inn en ny spillestil. Man må bare terpe til det sitter, og det gode spillet kommer.
Så har jeg aldri sagt at man nødvendigvis ikke får raske resultater, men når man øver mye på en ny offensiv spillestil, så er det høy risiko for at man får mange baklengs inntil stilen sitter.
Hvor mange kamper med 1,2 poeng i snitt tror du det hadde tatt før pressen hadde hentet tabellene herfra med Perrys tidligere poengsnitt, og startet en kampanje mot Perry? Jeg tror personlig at det hadde tatt mellom 5 og 10 kamper før den kampanjen var igang, godt understøttet av supporterne. Det kunne medført et for stort press på klubben, og oppsigelse av Perry.
Perry har derfor valgt den sikre veien. God defensiv organisering og masse poeng. Så øver vi på offensiv smahandling over tid. |
|
| Back to top |
|
 |
Eru Veteran
Joined: 06 Sep 2002 Posts: 3229
|
Posted: 22.08.2013 08:42 Post subject: |
|
|
| Hentesveis wrote: |
Når det gjelder de "virkelige" supporterne, som Kjernen og/eller Ultras (?) så mener jeg at de er i toppen i norsk fotball. De er selvsagt også bortskjemte og kravstore, men de støtter laget uansett. Og så skaper de et fantastisk liv under kamp. Imponert. |
Mener alle som møter på kamp jevnlig (så ofte de kan) og er glad i Rosenborg trygt kan kalle seg virkelige supportere, selv om de en enkelt kveld skulle prioritere familiekveld, kveldsjobbing eller hyrdestund med fruen foran en kvartfinale i cupen. Og selv om de verken synger, hopper eller flagger.
Hilsen meg
Kjernen/TT05/UN99
Edit:
| Hentesveis wrote: | | Jeg er helt enig med deg under forutsetningen av at du med "supporterkulturen" mener den gjennomsnittlige tilskuer. Trønderske tilskuere er etter min mening kravstore og bortskjemte, og rangerer ikke høyt på min liste over "gode" supportere. |
Trønderske tilskuere har vært ledende i publikumstall siden femtitallet, har alltid gitt Rosenborg mye oppmerksomhet, og har vært mange folk på stadion også i år hvor det har gått dårlig. De er engasjerte, bryr seg, sier ifra når de er misfornøyde, gir positiv feedback når det er fortjent, snakker om Rosenborg i lunsjen, på puben, hvor enn det faller seg naturlig.
Rosenborg har veldig gode supportere - selv om de er kravstore - uansett om du snakker om oss som står og synger, om den litt bortksjemte kompisgjengen med litt for dyre sesongkort på Meglern eller om pappa med to kids på familietribunen. |
|
| Back to top |
|
 |
nin Rutinert
Joined: 30 May 2008 Posts: 811
|
Posted: 22.08.2013 08:50 Post subject: |
|
|
eru:
Det er en vanskelig øvelse å klage på at man ikke får det publikum man fortjener. |
|
| Back to top |
|
 |
attach Forumsjef
Joined: 05 Jul 2005 Posts: 25183 Location: Rosenborg
|
Posted: 22.08.2013 08:50 Post subject: |
|
|
Sånn skal det låte. Slike holdninger som skaper tilhørighet og lokker folk med Noen av disse har dessuten en forhistorie med mer aktiv støtte. Det er mer sammensatt enn som så. |
|
| Back to top |
|
 |
Strand Veteran

Joined: 22 Jul 2005 Posts: 6495
|
Posted: 22.08.2013 10:44 Post subject: |
|
|
Den evig lojale syngende supporter eksisterer ikke, det er i all hovedsak unge menn i en viss livsfase som utgjør denne grupperingen, og de har sine naturlige frafall etterhvert som livet skrider frem. Tror det er ganske mange som har forsvunnet fra de syngendes mange forskjellige ståplasser i Rosenborgs historie og over på de øvrige tribunefeltene.
De aller mest "hissige" av dagens aktive faller nok fort inn i den kategorien om fem-ti år de også
Ellers håpløst av Perry, dette hadde kommet så mye bedre frem om han fremfor å konfrontere omverdenen hadde oppildnet om et ønske om støtte til en viktig kamp. |
|
| Back to top |
|
 |
1r9b1k7 Veteran
Joined: 16 Jun 2006 Posts: 1484
|
Posted: 22.08.2013 10:59 Post subject: |
|
|
Jeg synes han har et lite poeng. Folk har veldig lyst til å se cupfinalen, men veldig få har lyst å se kvart- og semifinale. Det er jo det samme "kjedelige" laget som spiller både finale og kvart-/semifinale.
Men folk er vel forskjellige. Prisene på kampbillett kan også være for dyre for en hel familie.
Det enkleste løsningen er jo at RBK oppfordrer folk til å komme på kamp med litt promotering og billige billetter på hele stadion, type 100-150 kr.
Den vanskelige løsningen er at RBK spiller underholdende fotball for (muligens) bortskjemte RBK-fans, og at de dermed drar på kamp. |
|
| Back to top |
|
 |
Strand Veteran

Joined: 22 Jul 2005 Posts: 6495
|
Posted: 22.08.2013 11:07 Post subject: |
|
|
Man kan jo stille seg spørsmålet om dette er et særfenomen for Rosenborg, at cupen ikke drar like mange tilskuere som i tidligere år? Eller er dette et fenomen flere Tippeligaklubber opplever? Det er faktisk en trend i flere fotballnasjoner at den nasjonale cupen nedprioriteres av både klubbene selv og publikum.
Et lite utvalg av de siste kampene i cupen. Nå har jeg ikke disse klubbenes gjennomsnitt så langt i år, men jeg antar at det er et stykke under snittet for alle klubbene.
Start - Lillestrøm: 4138
Molde - Mjøndalen: 5009
Haugesund - Bodø/Glimt: 3390
VÃ¥lerenga - Sogndal: 2040 |
|
| Back to top |
|
 |
Hedning Legende

Joined: 30 Apr 2006 Posts: 11405
|
Posted: 22.08.2013 11:44 Post subject: |
|
|
Det er jo mange faktorer som bidrar her.
*Cup er hakket under serie når det gjelder interesse, så lenge det ikke er snakk om semifinale eller finale.
*Det har gått 10 år siden RBK kom til en cupfinale, trøndere har blitt vant med at det ikke er noe klubben prioriterer / er god på.
*Kampen spilles på en onsdag
*Vi spilte mot VIF for 4 dager siden.
*Den kampen endte 0-0, fordi RBK stanget mot et rævalag.
*Cupkampene koster ekstra. Når det er seriekamp ligger alle sesongkortene i bunn på tilskuertallet. Når det er cup begynner man på null.
I så måte er 7000 bra, selv om man kan anta at mange med sesongkort normalt sett er interessert i en kvartfinale i cupen. Det hadde vært svært oppsiktsvekkende hvis det kom like mange som i helga på denne kampen. |
|
| Back to top |
|
 |
SunsetSalami Legende
Joined: 06 Sep 2002 Posts: 11014
|
Posted: 22.08.2013 12:47 Post subject: |
|
|
...
Last edited by SunsetSalami on 23.01.2014 16:09; edited 1 time in total |
|
| Back to top |
|
 |
Ivar Veteran

Joined: 21 Jan 2011 Posts: 1586 Location: Trondheim
|
Posted: 22.08.2013 12:56 Post subject: |
|
|
| Strand wrote: | | det er i all hovedsak unge menn i en viss livsfase som utgjør denne grupperingen, og de har sine naturlige frafall etterhvert som livet skrider frem. |
Tydeligvis kan det jo være tilvekster fra andre enn unge menn også - om ikke blir nok pappa(og garantert flere andre) svært glad for å bli beskrevet som ung mann. Det er heller ikke alle rundt der hvor jeg står som ser ut til å falle inn under kategorien unge menn, ikke alle er menn en gang, men det synges. Hver hjemmekamp, om det er Sandnes eller Bayer Leverkusen. _________________ @Ivaraal |
|
| Back to top |
|
 |
Strand Veteran

Joined: 22 Jul 2005 Posts: 6495
|
Posted: 22.08.2013 13:02 Post subject: |
|
|
| Jeg tror det segmentet er mer fargerikt i Norge enn i større fotballnasjoner, men om vi skulle hatt en opptelling tipper jeg menn i tjueårene er største enkeltgruppe også hos ØØ. |
|
| Back to top |
|
 |
xMegafonmannen Veteran

Joined: 20 Jul 2007 Posts: 2857
|
Posted: 22.08.2013 13:55 Post subject: |
|
|
Det er ikke mange igjen av oss som hang på gjerdet i asfaltbiten i 96. Skjønt totalen den gang var ikke så mange heller da.
For mange er det nok en fase i supporterlivet å være en kauker på kamp, men for en del er det utenkelig å være på kamp uten den delen.
(Erfaringsmessig er perioden jenter har som 'ivrig die-hard' betraktelig kortere enn hos det mannlige kjønn som frekventerer ØØ) |
|
| Back to top |
|
 |
haavarl Forumsjef

Joined: 10 Sep 2002 Posts: 15266 Location: Askim
|
Posted: 22.08.2013 13:57 Post subject: |
|
|
Sitte på siden? Da kan man jo like godt se kampen på tv. _________________ Embrace science - resist ignorance |
|
| Back to top |
|
 |
Thulian Veteran

Joined: 17 Aug 2012 Posts: 2373 Location: Oslo
|
Posted: 22.08.2013 14:04 Post subject: |
|
|
Er selv 34 (og således en ung mann ennå... )
Men er alltid på Adressa Tribunen, og så godt jeg kan i nærheten av de mest ivrige.
For meg er det utenkelig å sitte på langsidene eller den andre kortsida, det er rett og slett ikke trøkk nok der.
Å stå på fotball kamp, synge når man har stemmen/lysten til det, og være med å bidra til å skape stemning er jo halve moroa. |
|
| Back to top |
|
 |
|