English version 
Rosenborg Web
SESONGEN 2026
 NYHETER
 KAMPER
 SPILLERE
KLUBBEN
 HISTORIE
 KLUBBFAKTA
 MERITTER
 REKORDER
 STATISTIKK
 LERKENDAL STADION
EKSKLUSIVT
 LESESTOFF
 I GAMLE DAGER
 LEGENDER
 BILDESPESIAL
MENINGER
 DEBATTFORUM
 KOMMENTAR
 DIN MENING
RBKweb
 OM RBKweb
 ANNONSEINFORMASJON
 RSS-KANAL
 ARKIV
 TA KONTAKT
Debattforum

Alle kan lese innleggene, men man må registrere seg for å delta aktivt i diskusjonene.
Everyone can read the posts, but you have to register before writing your own posts.

 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   StatistikkStatistikk   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 
Rosenborg - Sandefjord
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
 
Post new topic   Reply to topic    Forum -> Sportslig avdeling
View previous topic :: View next topic  

Hvem var beste Rosenborg-spiller?
Wahlstedt
13%
 13%  [ 3 ]
Svensson
4%
 4%  [ 1 ]
M. Ceide
0%
 0%  [ 0 ]
Nemcik
0%
 0%  [ 0 ]
Pereira
4%
 4%  [ 1 ]
Bomholt
31%
 31%  [ 7 ]
Selnæs
4%
 4%  [ 1 ]
Kjølø
13%
 13%  [ 3 ]
Sahsah
0%
 0%  [ 0 ]
Chiakha
0%
 0%  [ 0 ]
E. Ceide
27%
 27%  [ 6 ]
Total Votes : 22

Author Message
Aristoteles
Veteran


Joined: 25 Nov 2006
Posts: 3744

PostPosted: 11.10.2026 02:09    Post subject: Reply with quote

Ble vell bare en straffe. Synes begge røde kortene var korrekte.

Det som er mye viktigere er at vi ikke spilte bra i dag.
Back to top
View user's profile Send private message
Knutsen92
Senior


Joined: 07 May 2023
Posts: 109

PostPosted: 11.10.2026 06:41    Post subject: Reply with quote

Vassflua wrote:
Argumentene mot VAR går ikke på at man er mot korrekte avgjørelser.

For min del er det aller mest drepende for kampglede at alle situasjoner plutselig ikke er sikre før etter to-tre minutter. Tør du feire målet? Eller må du se om det blir annulert først?
Manglende spontan glede er det aller verste med VAR for min del.

Sekundært er det et åpenbart problem at når man eventuelt godtar at VAR tar avgjørelser, så er det inkonsekvent, det er tynt grunnlag med dårlige kameravinkler og minst like uforutsigbart - og dermed urettferdig - som fotball før VAR


Om jeg feirer målet? Ja 100%. Skriker som en galning, akkurat som resten av supporterne. Og jeg feirer en gang til de gangene VAR bekrefter målet. Jeg kan ikke si at desibel nivået har sunket etter at VAR kom inn når det blir scoring. Så det argumentet forstår jeg ikke helt. Det kan være knyttet litt mer usikkerhet til OM målet blir stående, men det utgjør ingen som helst forskjell på hvor mye jeg jubler. Jeg synes antallet grove dommerfeil har blitt vesentlig færre etter at VAR kom inn. Og avgjørelsene er for å sikre et rettferdig spill, noe jeg synes har blitt vesentlig bedre. Dreper på ingen måte min følelse for fotballen, da jeg mener dette er fotballens riktige vei å utvikle seg.
_________________
Smell the space behind!
Back to top
View user's profile Send private message
EGA
Veteran


Joined: 09 Aug 2009
Posts: 1810

PostPosted: 11.10.2026 07:02    Post subject: Reply with quote

To surt tapte poeng. Ergerlig.
I dag var vi for dårlige foran mål. Skapte en haug med sjanser. Marginer i mot og kanskje litt tilfeldigheter.
Før avslutningene fint spill.
I dag håper vi på tap for Molde og Tromsø, da kan vi leve med gårsdagens uavgjort.
Back to top
View user's profile Send private message
Bananskrue
Veteran


Joined: 11 Aug 2012
Posts: 3897

PostPosted: 11.10.2026 09:22    Post subject: Reply with quote

Syns det er rart å se så mye klaging på kampen i går. Ca 3 - 0.32 i xG taler sitt og denne gangen syns jeg det er en god refleksjon av kampen. Hadde 2-3 av de store sjansene våre gått inn hadde vi vunnet denne kampen 4-1. Ville folk fortsatt sagt dette var en dårlig kamp?

Ja, vi roter litt, men vi spiller oss til gode sjanser på løpende bånd, så er det latterlig dårlige avslutninger som blir synderen.

For all del ikke vår beste kamp, men en kamp vi helt klart burde vunnet ut i fra spill og sjanser, og det med ganske god margin.
Back to top
View user's profile Send private message
ODN
Veteran


Joined: 26 Jun 2020
Posts: 1058

PostPosted: 11.10.2026 12:30    Post subject: Reply with quote

VAR-diskusjonen er vell egentlig ganske grei. Man har ikke noe imot naturlige dommerfeil. Det er en herlig og naturlig del av spillet. Treffprosenten på avgjørelser har vært så høy, og man er faktisk villige til å ofre noen desimaler, for å kunne oppleve og leve kampen i nuet. Så er situasjoner som åpenbare offsider som får gå, og nølende avgjørelser fordi man vet at man har VAR i bakgrunn, noe helt helt forferdelig å se på.

Over til dommere, så må det faktisk gå an å diskutere de. Er ingen lag i serien som spiller godt hver bidige kamp gjennom en hel sesong. I går synes jeg at vi ser ei inkonsekvent list, og en dommer som skaper enormt med frustrasjon gjennom håpløse avgjørelser. Toppen av kransekaka kommer når han fem sekunder etter en spiller går ned, nøler seg til en avgjørelse. En avgjørelse som for øvrig burde være ganske grei å se at ikke er noe som helst. Men la gå. Man må akseptere at spillere reagerer på sære hendelser - ikke minst når han selv vet at her gikk det farlig lang tid før han blåser. Nå fikk ikke Selnæs det gule kortet for kjeftinga, men å dra det opp to minutter senere etter å ha vært på skjermen bare forsterker hvor dårlig kampledelse han hadde. Dette med både avgjørelser ute på banen, og gjennomføringen av de. Driter egentlig i om VAR gidde en heads up på det. Mulig vi hadde fått en 0-3 i etterkant da. Poenget er uansett at norske dommere er bingo på hvilken kampledelse vi får, de evner ikke dialog med spillerne, og de er generelt alt for svake til å lede kamper på toppnivå.

Feile dommeravgjørelser er feil. Når man i tillegg må leve med dommerfeil som har video av situasjoner, så blir det for dumt. I alle fall i den skalaen de skjer. Når man i tillegg må betale med det aller kjæreste, som er evnen til å kunne oppleve kampen i nuet - ødelegger det mye. Norske dommere må profesjonaliseres, for det vi ser uke etter uke er helt latterlig.

Over til kampen, så spiller vi langt ifra noen god kamp. Den største forskjellen på oss i går, og tidligere - synes jeg er viljen til å kjempe for poengene. Når vi jukser i grovjobben, blir vi fryktelig fort avslørt med dagens spillestil. Der er jeg sikker på at Freyr tar oss tilbake allerede med neste kamp. Sjansemessig skal vi vinne kampen her ganske så greit uansett, så det er da for så vidt et lyspunkt å reflektere over i etterkant - tatt i betraktning at vi spiller en dårlig kamp. Europa og tredjeplass fortsatt innenfor rekkevidde. Lagene vi kjemper mot har et langt hardere kampprogram, men vi har et mindre arbeidsuhell å gå på. Fint med både Fossum og Dino tilbake, gitt karantenene.
Back to top
View user's profile Send private message
Bart1
Veteran


Joined: 21 Sep 2015
Posts: 2542
Location: Selsbakk

PostPosted: 11.10.2026 14:33    Post subject: Reply with quote

Hadde dette vært for noen måneder siden ville vi syntes at XG og annet har gjort oss storfornøyd. Ser forøvrig at det murres i Motherwell etter at de har funnet ut at Alfred er bare prat og ikke en god nok trener.

Takk gud for Freyr...

Har ikke vært så stor optimist siden Bruttern tiden.
Back to top
View user's profile Send private message
Svartogkvit
Senior


Joined: 26 Apr 2025
Posts: 135

PostPosted: 11.10.2026 16:14    Post subject: Reply with quote

Det at vi spiller en middels minus kamp i går bekymrer meg lite. Sånn er det alltid etter landslagspauser.

Det jeg kjenner uroer meg bittelitt (og jeg prøver ikke å svartmale her altså) er trenden de siste kampene: Skrekkminuttene mot Tromsø, Cupkampen mot Fløya og deler av KBK-kampen (hvor vi virker litt slitne). Dette er kanskje ikke nok til å utgjøre en trend, men likevel. Jeg blir ikke overrasket om den bratte formkurven flater ut (og kanskje faller) litt i høst.

Men - det er neste år som gjelder!
Back to top
View user's profile Send private message
Knutsen92
Senior


Joined: 07 May 2023
Posts: 109

PostPosted: 11.10.2026 16:29    Post subject: Reply with quote

Joa, men det hadde bare vært så himla godt med en Europahøst Engel/uskyldig
_________________
Smell the space behind!
Back to top
View user's profile Send private message
Macha
Veteran


Joined: 05 Nov 2008
Posts: 6097

PostPosted: 11.10.2026 20:54    Post subject: Reply with quote

Grell kamp, men det teiteste er å høre gnålinga fra Kjernen om VAR både da det gav oss et korrekt straffespark og da det gav oss korrekt annullert Sandefjord-straffe. Altså HALLO! Ja vi ser en sjelden feil fra systemet som selvsagt blåses ut av galaksens tenkelige proposjoner i media, og noen ganger tar det mye tid, men det har gitt færre gale dommeravgjørelser og fungerer åpenbart bedre enn å la dommerne herje rundt alene. Kan vi snart drite i omkamp her? Føles som et prestisjeprosjekt man bare må drive gjennom.
Back to top
View user's profile Send private message
Henri
Legende


Joined: 18 Feb 2005
Posts: 19515

PostPosted: 11.10.2026 21:05    Post subject: Reply with quote

Er dette ironi?
Back to top
View user's profile Send private message
Hedning
Legende


Joined: 30 Apr 2006
Posts: 11625

PostPosted: 12.10.2026 07:03    Post subject: Reply with quote

Alt annet likt, uten VAR hadde vi tapt denne kampen 0-2. Fakta.
Back to top
View user's profile Send private message
Knutsen92
Senior


Joined: 07 May 2023
Posts: 109

PostPosted: 12.10.2026 08:06    Post subject: Reply with quote

Macha wrote:
Grell kamp, men det teiteste er å høre gnålinga fra Kjernen om VAR både da det gav oss et korrekt straffespark og da det gav oss korrekt annullert Sandefjord-straffe. Altså HALLO! Ja vi ser en sjelden feil fra systemet som selvsagt blåses ut av galaksens tenkelige proposjoner i media, og noen ganger tar det mye tid, men det har gitt færre gale dommeravgjørelser og fungerer åpenbart bedre enn å la dommerne herje rundt alene. Kan vi snart drite i omkamp her? Føles som et prestisjeprosjekt man bare må drive gjennom.


Kunne ikke vært mer enig!!
_________________
Smell the space behind!
Back to top
View user's profile Send private message
Sjiraff
Veteran


Joined: 14 Jul 2011
Posts: 1840

PostPosted: 12.10.2026 08:13    Post subject: Reply with quote

Tja nå er det bestemt at klubben skal jobbe for avvikling av VAR. Så betyr lite hva dere mener om denne saken.
_________________
Never Wake A Sleeping Ninja Cow
Back to top
View user's profile Send private message
Kamerat Ola
Veteran


Joined: 13 Jan 2014
Posts: 7472
Location: South-west coast exile

PostPosted: 12.10.2026 08:16    Post subject: Reply with quote

Heldigvis.
Back to top
View user's profile Send private message
Hedning
Legende


Joined: 30 Apr 2006
Posts: 11625

PostPosted: 12.10.2026 08:28    Post subject: Reply with quote

Sjiraff wrote:
Tja nå er det bestemt at klubben skal jobbe for avvikling av VAR. Så betyr lite hva dere mener om denne saken.


Betyr lite hva noen her mener om noe, likevel så poster og leser folk her hver dag. Uheldigvis.
Back to top
View user's profile Send private message
Sjiraff
Veteran


Joined: 14 Jul 2011
Posts: 1840

PostPosted: 12.10.2026 08:30    Post subject: Reply with quote

Men spørsmål til situasjon i kampen.

Ole får gult nr 2. Selve korter er 100% korrekt. Det skal da bli rødt.

Her er hva som står i regelverket:

Hovedregelen

Fordelsregelen bør ikke brukes ved forseelser som medfører utvisning – enten det er snakk om et direkte rødt kort eller spillerens andre gule kort. Dommeren skal blåse av spillet umiddelbart for å fjerne den utviste spilleren fra banen.

Det eneste unntaket: En åpenbar målsjanse

Dommeren kan kun gi fordel dersom det angripende laget har en åpenbar mulighet til å score mål

Så da lurer jeg på. Hva med denne situasjonen er en åpenbar målsjanse? Hvorfor lar dommeren dette gå helt opp til straffesituasjonen?
Når dommer snakker med VAR, så sier han "og Ole skal ha gult kort". Er dette bare noe han sier fordi han vet det, eller gir de beskjed om dette via VAR? For VAR har ikke lov til å blande seg inn i gulekort om det ikke er helt feil idømt fra dommeren som leder til rødt kort.
_________________
Never Wake A Sleeping Ninja Cow
Back to top
View user's profile Send private message
Danserud
Veteran


Joined: 03 Oct 2012
Posts: 1038

PostPosted: 12.10.2026 09:30    Post subject: Reply with quote

Quote:
Fordelsregelen bør ikke brukes ved forseelser som medfører utvisning – enten det er snakk om et direkte rødt kort eller spillerens andre gule kort.


Nøkkelordet her er "bør". Dommer har frihet her til å vurdere størrelsen på muligheten som kan oppstå. Her ender det nesten med en situasjon alene med keeper, og nesten et straffespark, så en ok vurdering å la denne gå i mine øyne. Det er også helt mulig at det at det evt. er Oles andre gule ikke er det første han tenker på i det øyeblikket, noe det også går an å forstå når man skal gjøre fordelsvurderingen samtidig som man vurderer om taklingen kvalifiserer til gult kort og evt. prøver å få med seg spilleren.

Quote:
Når dommer snakker med VAR, så sier han "og Ole skal ha gult kort"

Dommer sier i alle fall etter kampen at han har bestemt seg allerede i det fordelen har gått, det er strengt tatt det eneste vi har å gå på. Synes ikke det hadde vært galt om VAR gikk inn og vurderte gult på denne heller, det er i alle fall innenfor mandatet, men det er ingenting som tyder på at det er VAR som har tatt noen avgjørelse der.
Back to top
View user's profile Send private message
Bananskrue
Veteran


Joined: 11 Aug 2012
Posts: 3897

PostPosted: 12.10.2026 10:12    Post subject: Reply with quote

Jeg har også lært at man ikke kan gå tilbake å gi det gule dersom det er andre gulet om man først har dømt fordel, men det stemmer altså ikke? Det er bare opp til dommern selv om han har lyst til å gå tilbake å vise ut spillern etterpå eller ikke?
Back to top
View user's profile Send private message
Sjiraff
Veteran


Joined: 14 Jul 2011
Posts: 1840

PostPosted: 12.10.2026 10:50    Post subject: Reply with quote

[quote="Danserud"]
Quote:
Fordelsregelen bør ikke brukes ved forseelser som medfører utvisning – enten det er snakk om et direkte rødt kort eller spillerens andre gule kort.


Nøkkelordet her er "bør". Dommer har frihet her til å vurdere størrelsen på muligheten som kan oppstå. Her ender det nesten med en situasjon alene med keeper, og nesten et straffespark, så en ok vurdering å la denne gå i mine øyne. Det er også helt mulig at det at det evt. er Oles andre gule ikke er det første han tenker på i det øyeblikket, noe det også går an å forstå når man skal gjøre fordelsvurderingen samtidig som man vurderer om taklingen kvalifiserer til gult kort og evt. prøver å få med seg spilleren.

Ja jeg kan se hvordan det tenkes, men dommer vet jo ikke at det blir straffespark når taklingen er nede på sandefjord sin banehalvdel. Hadde det vært takling på gjennomspill i vår boks så hadde jeg skjønt det.
At dommeren ikke tenker på at Ole har gult er jo ikke en gyldig grunn. Dette skal han vite.
_________________
Never Wake A Sleeping Ninja Cow
Back to top
View user's profile Send private message
Aristoteles
Veteran


Joined: 25 Nov 2006
Posts: 3744

PostPosted: 12.10.2026 11:07    Post subject: Reply with quote

Det var verken VAR eller dommeren sin skyld at vi ikke vant kampen.
Back to top
View user's profile Send private message
moomoo
Veteran


Joined: 18 Feb 2008
Posts: 7232

PostPosted: 12.10.2026 11:51    Post subject: Reply with quote

Personløig synes jeg at de Røde kortene til Børkeide og Ole begge var softe.

Klaret Børkeide er for sein og det kan forsvares, men for meg er det kun gult om han ikke har gult fra før. Var jo ikke sånn at han gikk utpå der å sparket ned spillere i fleng.

Ole sitt synes jeg også var billig da det ikke så særlig stygt ut (kråkfot) og det ikke stoppet overgangen. Kan selvfølgelig forsvares, men kampen sett under ett ganske billig å få all den tid han i likhet med Børkeide ikke konstant hadde spilt stygt.

Når det er sagt får vi som vi fortjener når vi asvlutter som et Oldboyslag.
_________________
Neeskens wrote:
Så kan dere sitere meg på at Carlo Holse er en av de mest oppskrytt er spillerene vi har hatt
Emilie wrote:
Neeskens, trenger du å låne en tampong?


Last edited by moomoo on 13.10.2026 13:59; edited 2 times in total
Back to top
View user's profile Send private message
Danserud
Veteran


Joined: 03 Oct 2012
Posts: 1038

PostPosted: 12.10.2026 11:55    Post subject: Reply with quote

Bananskrue wrote:
Jeg har også lært at man ikke kan gå tilbake å gi det gule dersom det er andre gulet om man først har dømt fordel, men det stemmer altså ikke? Det er bare opp til dommern selv om han har lyst til å gå tilbake å vise ut spillern etterpå eller ikke?


Om det gis fordel kan man ikke gå tilbake å gi gult kort for å frata positiv angrepsmulighet. Man kan fortsatt gi kort for hensynsløs takling, manglende respekt for spillet (f.eks overdreven holding, kyniske sabotasjeforsøk etc.) eller andre relevante kriterier.
Back to top
View user's profile Send private message
Hedning
Legende


Joined: 30 Apr 2006
Posts: 11625

PostPosted: 12.10.2026 14:04    Post subject: Reply with quote

Men var virkelig Selnæs sin takling så stygg/hensynsløs at det tilsier gult?
Back to top
View user's profile Send private message
razzle
Proff


Joined: 11 Sep 2016
Posts: 485
Location: Trønder i Sarpsborg

PostPosted: 12.10.2026 15:03    Post subject: Reply with quote

Hedning wrote:
Men var virkelig Selnæs sin takling så stygg/hensynsløs at det tilsier gult?

Synes hverken Ole eller Tobias skulle hatt rødt. Dommeren la lista vel lavt i denne kampen, noe som var veldig tydelig i første omgang. Ifølge Christer i Rotsekk så ble det blåst frispark 23 ganger i løpet av første omgang, noe som tilsvarer mindre enn 2,5 minutter spilletid mellom hvert frispark. Det er jo isåfall helt sinnsykt...
Back to top
View user's profile Send private message
Sylta
Veteran


Joined: 23 Mar 2010
Posts: 1496
Location: Trondheim

PostPosted: 12.10.2026 15:43    Post subject: Reply with quote

Man kan jo faktisk åpne øynene og se at dommeren dømmer korrekt på nesten hvert bidige frispark og alle de gule kortene er isolert helt korrekte, om enn strengt mot Børkeeiet.

Førsteomgangen blir blåst i stykker fordi vi er for sent inn i alle situasjoner og skal kompensere for manglende intensitet ved å være aggressive inn i taklinger. Da blir det mye frispark. Vi lager vesentlig flere klare frispark enn Sandefjord i denne kampen, og velger allikevel å rette blikket mot dommeren i stedet for oss selv.

Det er viktig at dette Rosenborg-laget forstår at dersom listen legges høyt i en kamp, så vil flere situasjoner dømmes i favør motstanderen enn oss. Samtidig passer spillestilen vår mye bedre at det er få avbrudd i kampen og få faste situasjoner. Så selv om en høy list vil føles urettferdig for spillerne, så må spillerne klare å holde fokus på det som skjer når ballen er i spill.
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    Forum -> Sportslig avdeling All times are GMT + 1 Hour
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
Page 6 of 7

 
Jump to:  


Utviklet av phpBB. Tilrettelagt for RBKweb.
ANNONSE
SITATET
© 1999-2026 RBKweb