English version 
Rosenborg Web
SESONGEN 2026
 NYHETER
 KAMPER
 SPILLERE
KLUBBEN
 HISTORIE
 KLUBBFAKTA
 MERITTER
 REKORDER
 STATISTIKK
 LERKENDAL STADION
EKSKLUSIVT
 LESESTOFF
 I GAMLE DAGER
 LEGENDER
 BILDESPESIAL
MENINGER
 DEBATTFORUM
 KOMMENTAR
 DIN MENING
RBKweb
 OM RBKweb
 ANNONSEINFORMASJON
 RSS-KANAL
 ARKIV
 TA KONTAKT
Debattforum

Alle kan lese innleggene, men man må registrere seg for å delta aktivt i diskusjonene.
Everyone can read the posts, but you have to register before writing your own posts.

 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   StatistikkStatistikk   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 
16 lag i Eliteserien?
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 78, 79, 80
 
Post new topic   Reply to topic    Forum -> Fotball generelt
View previous topic :: View next topic  
Author Message
tigerbart
Veteran


Joined: 27 Mar 2019
Posts: 1976
Location: Oslo

PostPosted: 04.12.2024 18:36    Post subject: Reply with quote

Messi wrote:
Ønsker meg en 10-lagserie, og dobbel serie, d.v.s 36 seriekamper pr.lag. Fordelen med dette er at lagene vil ha sterkere staller, mens minuset er at talentene får det litt trangere.


Ja, tenker dette kan være lurt. Mer spissing mellom de sterke lagene. Det vil vi tjene på i E-cup f eks. Men mulig distriktspolitikerne i Norge vil reagere?

Razz
Back to top
View user's profile Send private message
Vegard2711
Legende


Joined: 25 May 2011
Posts: 12064

PostPosted: 30.12.2025 17:28    Post subject: Reply with quote

Angående sluttspill og ikke sluttspill. Ser nå at Belgia nå kommer til å gå tilbake igjen til vanlig ligaformat og kutte ut sluttspill. Samtidig økes ligaen fra 16 til 18 lag, men at man kun møtes hjemme og borte som vanlig.

Var flere grunner til omleggingen, blant annet flere E-cup kamper en tidligere som gjør kamprogrammet veldig tett dersom det er sluttspill. En annen grunn var at man ikke ble enig om å kutte antall klubber, som også ville gitt færre kamper selv om de hadde fortsatt med sluttspill.

Dermed rykker ingen direkte ned denne sesongen mens 2 lag rykker direkte opp. Så skal et lag fra øverste nivå og et fra nivå 2 gjøre opp om siste plassen i en play off.
Back to top
View user's profile Send private message
SammaFaen
Senior


Joined: 11 Nov 2025
Posts: 156

PostPosted: 10.01.2026 00:07    Post subject: Reply with quote

Hold oss til 16 lag i Eliteserien uten sluttspill. Funke som gull.
Back to top
View user's profile Send private message
2mas
Sjef


Joined: 06 Sep 2002
Posts: 63579
Location: Trondhjem

PostPosted: 06.10.2026 18:05    Post subject: Reply with quote

– Det vi har sett på, er et «engelsk system» med tre opp og tre ned. Vi har et svakt playoff-produkt i Norge og ønsker å gjøre noen grep, sier Jens Haugland.

Han åpner for at «playoff-finalen» kan være én kamp på nøytral bane, men også at dagens løsning med dobbeltoppgjør hjemme-borte kan bli beholdt.

– Utfordringen er at Eliteserien og Obosligaen er koblet sammen. Det blir ufordelaktig for klubbene i Obosligaen at sesongen blir strukket langt ut i desember når de egentlig er ferdige i november. Argumentet imot er relativt høy nedrykksprosent fra Eliteserien, mener Haugland.

Les mer: Åpner for «Premier League-modell» i Eliteserien: – Ønsker å gjøre grep
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Femti, feit og ferdig
Veteran


Joined: 16 Feb 2006
Posts: 7910
Location: Lotto-bøgda

PostPosted: 06.10.2026 18:49    Post subject: Reply with quote

Om man skal redusere antall lag igjen, så spar oss i hvert fall for et dansk opplegg med 12 lag og ujevnt antall kamper mot de forskjellige lagene, eller å dele serien i to som man vel gjør et par steder. Kan vel til nød leve med et opplegg med 10 lag og dobbelt opp med kamper (det er vel det de nå har i Skottland?).
_________________
De som tror de vet best er en plage for oss som vet bedre
Back to top
View user's profile Send private message
machiavelli
Veteran


Joined: 16 Jul 2013
Posts: 4200

PostPosted: 06.10.2026 21:02    Post subject: Reply with quote

Redusere antall lag er håpløst. Det skaper en mer desperat tilværelse for ganske mange lag, der man mister en del av midtsjiktet som kan utvikle spillere og ha litt mer langsiktige strategier, fordi det blir for mange lag som har kniven på strupen.

Playoffproduktet er dårlig fordi ingen er interessert i å se en playoff mellom KBK og Bryne.

Hvis problemet er for mange kamper for OBOS etter at serien er ferdig, så kan de bare avskaffe kvalifiseringen i OBOS og la 3. plassen få kvalikkplass. Alternativt la 3. og 4. plass spille om den. At 6. plassen i OBOS skal få muligheten til å kjempe om å rykke opp til ES er tullete.
Back to top
View user's profile Send private message
waterfalls
Veteran


Joined: 21 Oct 2013
Posts: 3092
Location: Stjørdal

PostPosted: 06.10.2026 23:00    Post subject: Reply with quote

Man kan fint argumentere for at det er tullete at 6. plassen i OBOS skal få muligheten til å spille om opprykk til ES, men det er helt likt hvordan de gjør det i England. Eneste forskjellen er at det ikke er tre lag som er garantert nedrykk fra ES og dermed heller ingen garanti for at det er tre lag som rykker opp fra OBOS.

Jeg tenker kvaliken er fin å beholde, men måten den løses på i dag er jo håpløs. OBOS er ferdig lenge før ES, deretter er det slik at 6. plassen møter 5. plassen. Vinneren møter 4. plassen også møter vinneren der igjen 3. plassen.

3. plassen får dermed et opphold i sesongen og havner ut av kamprytmen, mens 6. plassen må igjennom 3 kamper på kort tid for å kunne møte ES-laget i finale.

I fjor var siste runde i OBOS 8. november.

Playoff ble spilt slik:

22. november (5 vs 6)
26. november (4 vs vinner)
30. november (3 vs vinner)
7. desember (14 vs vinner)
11. desember (vinner vs 14)

Altså var det to uker pause for alle, men for tredje plassen var det altså nesten tre uker kampfri OG de møtte et lag som hadde spilt minst en kamp tidligere. Det er nesten en ulempe å bli nummer tre i dagens format er min påstand, men har ikke sjekket om statistikken underbygger mitt inntrykk.

Da stemmer jeg heller for semifinaler med 3 vs 6 og 4 vs 5 hvor vinnerne møtes i en finale. Nøytral bane hvis det er enkeltoppgjør som fører til opprykk, evt. dobbeltoppgjør hvis lag 14 fra ES skal rett ned. Enkeltoppgjør på hjemmebanen til høyest rangerte lag hvis vinneren skal i finale mot ES-laget.

Det samme gjelder egentlig kampen mot ES-laget også. Enten nøytral bane hvis det er enkeltoppgjør eller så er det dobbeltoppgjør.
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    Forum -> Fotball generelt All times are GMT + 1 Hour
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 78, 79, 80
Page 80 of 80

 
Jump to:  


Utviklet av phpBB. Tilrettelagt for RBKweb.
ANNONSE
SITATET
© 1999-2026 RBKweb