English version 
Rosenborg Web
SESONGEN 2026
 NYHETER
 KAMPER
 SPILLERE
KLUBBEN
 HISTORIE
 KLUBBFAKTA
 MERITTER
 REKORDER
 STATISTIKK
 LERKENDAL STADION
EKSKLUSIVT
 LESESTOFF
 I GAMLE DAGER
 LEGENDER
 BILDESPESIAL
MENINGER
 DEBATTFORUM
 KOMMENTAR
 DIN MENING
RBKweb
 OM RBKweb
 ANNONSEINFORMASJON
 RSS-KANAL
 ARKIV
 TA KONTAKT
Debattforum

Alle kan lese innleggene, men man må registrere seg for å delta aktivt i diskusjonene.
Everyone can read the posts, but you have to register before writing your own posts.

 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   StatistikkStatistikk   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 
Videodømming
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 9, 10, 11 ... 27, 28, 29  Next
 
Post new topic   Reply to topic    Forum -> Fotball generelt
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Keenoir
Legende


Joined: 07 Jun 2005
Posts: 17458
Location: Stavanger

PostPosted: 09.05.2024 12:28    Post subject: Reply with quote

Utrolig vanskelig å se vil jeg si, om noen så vil helle mot at han er onside.

https://pbs.twimg.com/med...ame=medium

Det er ikke De Ligt som header, men han andre og han ser ut til å vær innafor. Tabben er såpass stor og i en så viktig kamp at det kan legitimt argumenteres for at kampen bør annulleres og spilles på nytt.
Back to top
View user's profile Send private message
2mas
Sjef


Joined: 06 Sep 2002
Posts: 62333
Location: Trondhjem

PostPosted: 09.05.2024 15:55    Post subject: Reply with quote

Mye tyder på at Mazraoui var på rett side, ja.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Henri
Legende


Joined: 18 Feb 2005
Posts: 19375

PostPosted: 12.05.2024 10:01    Post subject: Reply with quote

I tre kamper på rad har Molde fått mål i mot som har blitt annullert pga offside som er umulig å se på bildene. Jeg tror at i alle de situasjonene så har linjedommeren flagget offside. Er det slik at VAR skal la linjedommerens avgjørelse stå dersom den ikke er åpenbart feil? I så fall så støtter jeg det da det gir VAR så liten rolle som mulig, men det blir som regel tolket av kommentatorer som at VAR bekrefter at det er offside (som ikke er det samme). Så hva er egentlig retningslinjene?
Back to top
View user's profile Send private message
Keenoir
Legende


Joined: 07 Jun 2005
Posts: 17458
Location: Stavanger

PostPosted: 12.05.2024 12:03    Post subject: Reply with quote

Vet ikke, men praksisen bør vær at om det er umulig å si så bør målet stå. Hensikten bak offside var aldri å ta en angriper for å vær noen cm foran forsvaret.

Teknologien har og store feilkilder da kamera som brukes ikke er nøyaktig nok til å bedømme offside med en slik nøyaktighet som en legger opp til.
Back to top
View user's profile Send private message
robbie
Veteran


Joined: 19 Mar 2007
Posts: 7150
Location: Skottland

PostPosted: 13.05.2024 11:51    Post subject: Reply with quote

Henri wrote:
Er det slik at VAR skal la linjedommerens avgjørelse stå dersom den ikke er åpenbart feil? I så fall så støtter jeg det da det gir VAR så liten rolle som mulig, men det blir som regel tolket av kommentatorer som at VAR bekrefter at det er offside (som ikke er det samme). Så hva er egentlig retningslinjene?


Jeg har hørt gjentatte ganger at VAR bare skal involveres når det dreier seg om en "Clear and Obvious Error". VAR kunne derfor lett oversett førstemålet til Glimt mot oss, ettersom det så ut som Offside og det bare ble oppdaget at det ikke var offside etter at VAR sjekket. Linjedommeren gjorde ingen åpenbar feil
Back to top
View user's profile Send private message
Danserud
Rutinert


Joined: 03 Oct 2012
Posts: 964

PostPosted: 13.05.2024 11:55    Post subject: Reply with quote

robbie wrote:
Linjedommeren gjorde ingen åpenbar feil


Om en spiller er i offsideposisjon og mottar ballen er det en "clear and obvious" feil å ikke dømme offside. Dette er ikke en skjønnsavgjørelse, men et sort/hvitt spørsmål i de fleste tilfeller.
Back to top
View user's profile Send private message
Henri
Legende


Joined: 18 Feb 2005
Posts: 19375

PostPosted: 13.05.2024 12:52    Post subject: Reply with quote

I teorien ja, men i praksis er det ikke det, da det er umulig å se på TV-bilder om det er offside og (som Keenoir påpeker) det er ikke god nok bildekvalitet til at det kan anvendes så nøyaktig. Så hva er retningslinjene? Det er jo tydeligvis ingen av oss som vet dette og ut fra bablingen til "ekspertene" så vet ikke de det heller. Få bort driten.
Back to top
View user's profile Send private message
Danserud
Rutinert


Joined: 03 Oct 2012
Posts: 964

PostPosted: 13.05.2024 13:28    Post subject: Reply with quote

Joda, jeg ville bare påpeke at "Det var veldig close, så ingen "åpenbar feil"" ikke gjelder for offside, da dette (i teorien) ikke er noen skjønnsvurdering.
Protokoll om VAR ikke kan bestemme noe sikkert aner jeg ikke. Som dommer alene/uten video heter det at tvil skal komme angripende lag tilgode, men om dette gjelder VAR tør jeg ikke uttale meg om.
Back to top
View user's profile Send private message
martibs
Veteran


Joined: 09 Apr 2006
Posts: 1143
Location: Oslo

PostPosted: 15.05.2024 22:27    Post subject: Reply with quote

Videodømming, det fungerer kjempebra i utlandet
Back to top
View user's profile Send private message
2mas
Sjef


Joined: 06 Sep 2002
Posts: 62333
Location: Trondhjem

PostPosted: 22.05.2024 20:55    Post subject: Reply with quote

I Grekland vänder man sig till svenskarna för att hålla koll på VAR.

– Det här uppdraget har gått bättre än jag någonsin hade vågat tro, säger domarchefen Peter Fröjdfeldt, ”det svenska spöket”.

Läs mera: Svenskt ”spöke” styr VAR i Grekland – från hemlig bunker
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
robbie
Veteran


Joined: 19 Mar 2007
Posts: 7150
Location: Skottland

PostPosted: 12.06.2024 19:12    Post subject: Reply with quote

VAR decisions to be explained on-screen at Euro 2024 stadiums

Quote:
At a briefing at Allianz Arena on Wednesday evening, Roberto Rosetti, UEFA’s managing director of referees, explained the need to provide supporters with more “technical explanations” for why decisions had been reached.

For instance, if a handball has been committed, the screen will explain why the decision has been made. If, for instance, a player’s arm has been judged to be in an unnatural position.


Quote:
The feature of his presentation was the connected ball technology that will made its first appearance at a European Championship. The balls used at the tournament will contain microchips that allow precise tracking of contact, essential to the semi-automated offside technology used, but will also allow officials to detect whether, in certain situations, contact has been made at all.
Back to top
View user's profile Send private message
Ståle
Veteran


Joined: 06 Aug 2009
Posts: 1787
Location: Trondheim

PostPosted: 14.06.2024 21:47    Post subject: Reply with quote

Åpningskampen i EM viser hvor godt VAR kan fungere. Tre gode inngripener i kampen, inkludert et rødt kort for en forferdelig takling.

Forøvrig sykt deilig å se at spillerne ikke flokker seg rundt dommeren lenger. Ser ut til at det nye regelverket fungerer.
Back to top
View user's profile Send private message
tigerbart
Veteran


Joined: 27 Mar 2019
Posts: 1798
Location: Oslo

PostPosted: 16.06.2024 20:09    Post subject: Reply with quote

Stort sett bra av VAR så langt i EM, men jeg stusser litt over at de ikke griper inn mot Rodri under kampen mot Kroatia, da det ser fryktelig ut som et rødt kort. I dag er de vel noe bedre, selv om Slovenia antakelig skulle ha hatt straffe mot Danmark.
Back to top
View user's profile Send private message
2mas
Sjef


Joined: 06 Sep 2002
Posts: 62333
Location: Trondhjem

PostPosted: 24.06.2024 19:13    Post subject: Reply with quote

12 kameraer som er dedikert til SAOT-en, overvåker 29 punkter på kroppen til hver eneste spiller. Datapunktene hentes 50 ganger i sekundet.

Disse målingene trianguleres. En kombinasjon av vinkelmålinger og avstandsmålinger gir en pinlig nøyaktig posisjon på hver eneste spillers lemmer.

Samlet snakker vi om titalls tusen datapunkter i sekundet, som fôres inn i en maskinlæringsmodell.

Modellen har altså ikke blitt programmert med regler som sier når det skal blåses offside og ikke. Den har derimot blitt matet med store mengder data om tidligere situasjoner og utfallet av dem, slik at den selv lærer seg å trekke slutninger.

Løsningen tegner opp hvor offside-linja til en hver tid går og flagger spillere som står med så mye som ei tå i offside. Blir flaggede spillere involvert i spillet, går en alarm på VAR-rommet.

Her hjelper modellen teamet videre, ved både å tegne opp en offsidelinje i 3D-grafikk og velge den beste kameravinkelen for å vise situasjonen.

Så kan arrangørene vise klippet fra den mest overbevisende vinkelen, som gjerne kommer fra et av de tolv dedikerte SOAT-kameraene, til publikum.

Les mer: Slik fungerer den kontroversielle EM-fotballen
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
2mas
Sjef


Joined: 06 Sep 2002
Posts: 62333
Location: Trondhjem

PostPosted: 27.06.2024 21:59    Post subject: Reply with quote

Norsk Toppfotball gir innsikt
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
2mas
Sjef


Joined: 06 Sep 2002
Posts: 62333
Location: Trondhjem

PostPosted: 02.07.2024 19:24    Post subject: Reply with quote

Edvartsen:

DMC Production har dog levert et meget bra VAR-senter i Norge, men etter mitt syn er det altså brukerne (de norske dommerne) som er hovedproblemet her hjemme.

Måten VAR brukes på i EM sammenlignet med i Norge, kan ikke sammenlignes.

Hvorfor er det slik? Nettopp på grunn av antall kameraer, og ikke minst menneskelig kompetanse selvsagt.

(...)

Dommerfamilien i Norge var tidlig ute og meldte at dersom vi ikke har VAR i Norsk Toppfotball, vil det bli umulig for norske dommere å bli oppnevnt til store kamper og/eller internasjonale mesterskap.

Mandag dømte EM-debutant Glenn Nyberg fra Sverige åttendelsfinalen mellom Frankrike og Belgia.

Jeg bare minner om at det ikke er VAR i Svensk fotball.

Les mer: Supporterne kan klare å skrote VAR i Norge
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Hodor
Veteran


Joined: 23 Aug 2013
Posts: 3658
Location: Sunnmøre's hovedstad

PostPosted: 05.07.2024 20:14    Post subject: Reply with quote

Med tanke på hva som skjedde mellom Tyskland-Spania i sted kan VAR skrotes når den handsen til Cucurella ikke blir tatt.

Helt håpløst makkverk.
Back to top
View user's profile Send private message
Bananskrue
Veteran


Joined: 11 Aug 2012
Posts: 3685

PostPosted: 06.07.2024 10:15    Post subject: Reply with quote

Tja, hånda er da inntil kroppen og han prøver å dra den til seg? Vanskelig å vite hva man skal gjøre med den.
Back to top
View user's profile Send private message
Ståle
Veteran


Joined: 06 Aug 2009
Posts: 1787
Location: Trondheim

PostPosted: 06.07.2024 10:58    Post subject: Reply with quote

Handsregelen og tolkningen av den er et kjempeproblem. Kan ikke legge det som skjedde mellom Tyskland og Spania på Var. Har sett toppdommere som har sagt både at det var rett og feil. Handsregelen pr dags dato er bingo med og uten VAR.
Back to top
View user's profile Send private message
tigerbart
Veteran


Joined: 27 Mar 2019
Posts: 1798
Location: Oslo

PostPosted: 06.07.2024 13:01    Post subject: Reply with quote

Her er det åpenbart hands-regelen som er problemet. (Så må VAR instrueres i hvordan de skal gripe inn.)
Back to top
View user's profile Send private message
Hodor
Veteran


Joined: 23 Aug 2013
Posts: 3658
Location: Sunnmøre's hovedstad

PostPosted: 06.07.2024 20:38    Post subject: Reply with quote

Men når vi ser at Joachim Andersen sin blir dømt som hands, og den ubetydelige berøringen til Openda blir dømt som hands.

Også er dette ikke?? Som stopper ett skudd rett mot mål Rolling Eyes
Inkonsekvent og alt skal gå på skjønn
Back to top
View user's profile Send private message
Ståle
Veteran


Joined: 06 Aug 2009
Posts: 1787
Location: Trondheim

PostPosted: 06.07.2024 20:56    Post subject: Reply with quote

100 % enig, men igjen, problemet her er handsregelen, som tydeligvis er så komplisert at selv toppdommerne etter å ha sett det på video er uenige i hvorvidt det er en strffbar hnds eller ikke.
Back to top
View user's profile Send private message
Henri
Legende


Joined: 18 Feb 2005
Posts: 19375

PostPosted: 08.07.2024 18:17    Post subject: Reply with quote

Kan noen forklare meg hvorfor VAR ikke griper inn og omgjør straffen FFK får? Det er jo klink at FFK-spilleren lager frispark først (holding i trøya). Det virker helt random om VAR griper inn eller ikke.
Back to top
View user's profile Send private message
Choirboy
Proff


Joined: 24 May 2023
Posts: 461

PostPosted: 08.07.2024 19:09    Post subject: Reply with quote

Er vel ikke clear and obvious nok tipper jeg.
Back to top
View user's profile Send private message
Henri
Legende


Joined: 18 Feb 2005
Posts: 19375

PostPosted: 09.07.2024 08:48    Post subject: Reply with quote

Så ganske klar ut for meg. Men det illustrerer jo poenget, subjektiviteten er bare flyttet et annet sted. Det røde kortet til Bjørlo så clear and obvious ut, men der skulle VAR-dommeren inn å surre.
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    Forum -> Fotball generelt All times are GMT + 1 Hour
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 9, 10, 11 ... 27, 28, 29  Next
Page 10 of 29

 
Jump to:  


Utviklet av phpBB. Tilrettelagt for RBKweb.
ANNONSE
SITATET
© 1999-2026 RBKweb