 |
|
 |
|
Debattforum
Alle kan lese innleggene, men man må registrere seg for å delta aktivt i diskusjonene.
Everyone can read the posts, but you have to register before writing your own posts.
| View previous topic :: View next topic |
| Author |
Message |
Mustrum Ridcully Legende

Joined: 15 Nov 2011 Posts: 10089 Location: Helt Apoel
|
Posted: 07.01.2022 22:24 Post subject: |
|
|
Nå var det vel strengt tatt vi som detroniserte oss selv, trenger jo ikke å ta av helt her. VIF var det laget som var i flyt i akkurat den perioden. Hadde det skjedd noen sesonger senere hadde det blitt en av de andre lagene som klarte å knabbe til seg et historisk gull mens vi lekte hest og kusk og stol-leken med assistenten til assistenten.
Rekdal som detroniserte du liksom. _________________ Agbogbloshie park inspector.
Quis custodiet ipsos custodes? |
|
| Back to top |
|
 |
Zorac Forumsjef

Joined: 08 May 2005 Posts: 19489 Location: Lillestrøm
|
Posted: 07.01.2022 22:54 Post subject: |
|
|
Rosenborg detroniserte seg selv. Rett fra gull til plass bokstavelig talt midt på tabellen og et poengsnitt marginalt over 1,3 poeng, 42 baklengs på 26 kamper, og flere tap enn seire. Vår klart svakeste sesong i på denne siden 80-tallet. Og noen må jo tross alt få gullet. Start og lyn tok de andre medaljene, sånn for å vise hvor akterutseilt de antatte storlagene var.
Rekdal og VIF ruslet på sin side inn til gullet med rett over 1,75 poeng i snitt og 0,5 plussmål per kamp. Bronse-tall i beste fall. Jeg kjørte statistikk for noen år siden og kom til noe sånt som at poengsnittet Rekdal tok gull med hadde holdt til bronse halvparten av sesongene etter, sølv to av årene, og omtrent det samme på fjerdeplassen. Altså objektivt sett den svakeste utgaven av Eliteserien (og gullvinneren) vi har hatt på mange tiår, kanskje noen gang.
Ingen kan ta ifra Rekdal seriegullet på CVen. Men det er heller ingen som kan ta ifra Steven Bradbury OL-gullet på hurtigløp skøyter. Når man ser på prestasjoner må man også se på hva som ligger bak, spesielt i tilfeller som når man ansetter en trener. Det er mange trenere som har lykkes betraktelig mer enn Rekdal som allikevel ikke er riktig for oss. Blant annet har én nettopp ryddet kontoret sitt på brakka. Det er også etterhvert mange som har vunnet Eliteserien som trener. Betyr det at det er fornuftig å hoppe på Ingebrigtsen 2? Deila? Mjelde?
En ting er hva man har fått til, men noe annet er hvordan - og det er etter min mening viktigere. Den fotballen Rekdal har stått for i hele sin karriere, hvor han har trent seg jevnt nedover og traff sin apeks i anti-klubben Ham-Kam(!), gjør at jeg ikke hadde ønsket ham nærmest uansett CV. Skal vi først se nedover i divisjonene for å finne trener, må vi da i det minste kunne gå for en spennende ung type som er på vei opp og står for morsom fotball. Som vanlig begynner vi i feil ende av kriterielista og vektlegger det som faktisk betyr minst.
Risikoaversjon og angst for å bli stilt krav til gjør at man eksempelvis utelukker Milojevic før man tar imot Rekdal med åpne armer, kaster ut nederlendere som leverer så det virkelig smeller til fordel for joviale Roger "stille i båten" Vikvang, eller at man stort sett alltid prioriterer voksne, forutsigbare skandinaver på banen foran unorske spillere fra utlandet.
Rekdal er egentlig ikke problemet, men heller et symptom. Den siste i rekken av symptomer som har kommet så hyppig og over så lang tid at en medisinmann sannsynligvis hadde konkludert med at lidelsen er kronisk. Det er ingen krise isolert sett at Milos ble snudd i døra, men hvordan og hvorfor. Det samme gjelder omvendt i ansettelsen av Rekdal. Og dessverre er rasjonalisering en bjørnetjeneste. _________________ Influencer™ |
|
| Back to top |
|
 |
27Sapara Proff
Joined: 06 Nov 2017 Posts: 492
|
Posted: 07.01.2022 23:10 Post subject: |
|
|
Statistikk kan brukes til mangt, og konklusjonen din er ikke nødvendigvis riktig (objektivt sett den svakeste utgaven av Eliteserien (og gullvinneren) vi har hatt på mange tiår, kanskje noen gang. ).
Dette var en periode da mange norske klubber brukte mye penger på å hente spillere for sportselige ambisjoner. I dag har de fleste klubbene fokus på å selge spillere framfor å vinne titler. Her er vel Stabækk det verste og beste eksemplet hvis du sammeliger klubben i 2008 kontra 2021. Konkusjonen kan likegodt være at dette var den sterkeste utgaven av Eliteserien vi noen gang har hatt. |
|
| Back to top |
|
 |
Zorac Forumsjef

Joined: 08 May 2005 Posts: 19489 Location: Lillestrøm
|
Posted: 08.01.2022 00:06 Post subject: |
|
|
Ja, og det var altså det som var hovedpoenget mitt. Du kan ikke bare se på tall og plasseringer og tall uten å ta med det som ligger bak, underforstått prestasjonen i kampene. Ellers kan man jo bare følge lagene på VGlive. Eller spille FM. VIF røyk for øvrig ut 6-1 over to kamper mot Steua samme år de tok gull i Eliteserien, så fryktelig gode, selv i norsk målestokk, var de neppe.
Jeg husker i hvert fall for min del hva hvordan VIF presterte under Rekdal, og det var fint lite som tilsier at han skulle stå for noe vi skulle ønske oss. Der heller. _________________ Influencer™ |
|
| Back to top |
|
 |
27Sapara Proff
Joined: 06 Nov 2017 Posts: 492
|
Posted: 08.01.2022 01:30 Post subject: |
|
|
| Zorac wrote: | Ja, og det var altså det som var hovedpoenget mitt. Du kan ikke bare se på tall og plasseringer og tall uten å ta med det som ligger bak, underforstått prestasjonen i kampene. Ellers kan man jo bare følge lagene på VGlive. Eller spille FM. VIF røyk for øvrig ut 6-1 over to kamper mot Steua samme år de tok gull i Eliteserien, så fryktelig gode, selv i norsk målestokk, var de neppe.
Jeg husker i hvert fall for min del hva hvordan VIF presterte under Rekdal, og det var fint lite som tilsier at han skulle stå for noe vi skulle ønske oss. Der heller. | Jeg husker mange stortap i e-cup med Rosenborg under Nils Arne tidlig i storhetstiden. Dette til tross for at de vant Eliteserien komfortabelt med offensiv fotball. Det er med andre ord ikke noe argument for kvalitet. |
|
| Back to top |
|
 |
Bedreviteren Proff
Joined: 23 Jan 2021 Posts: 483
|
Posted: 08.01.2022 10:22 Post subject: |
|
|
| Det paradoksale er at mange vurderer treneren uten å se på spillerne han har tilgjengelig. Type fotball og resultater vil alltid være influert av spillerne man rår over. |
|
| Back to top |
|
 |
Thulian Veteran

Joined: 17 Aug 2012 Posts: 2373 Location: Oslo
|
Posted: 08.01.2022 11:23 Post subject: |
|
|
Morsomt å bra for Milos, og vi har nok noen i RBK styret som fort burde ha ‘møtt seg selv i døra’ når det lir på og Milos leverer så det synger der…
Om det da skjer, er vel ikke særlig sannsynlig at Bratseth og co tar noe selvkritikk heller |
|
| Back to top |
|
 |
henrifei Veteran
Joined: 25 May 2011 Posts: 2599
|
Posted: 08.01.2022 12:20 Post subject: |
|
|
| er jo litt kvalitetstegn at Malmø henter Milos da. de har hatt muligheten til å studere det han har gjort i Sverige og føler seg nok sikkre på at dette er riktig vei videre. tror mer og mer at RBK dreit seg på leggen her, men tiden vil vise. |
|
| Back to top |
|
 |
2mas Sjef

Joined: 06 Sep 2002 Posts: 62000 Location: Trondhjem
|
Posted: 08.01.2022 18:13 Post subject: |
|
|
Den senaste månaden har Milojevic aldrig gett sin version av vad som hände under uppbrottet med Hammarby. Nu kommenterar han situationen för första gången.
– Det har inte varit som ni har läst. I min värld gjorde jag inget fel och jag behöver inte be om ursäkt. Allt är utrett nu och jag behöver inte tänka på det, det ligger bakom mig. Jag tänker på det som är framför mig med Malmö FF, säger han och tillägger:
– Allt är uppklarat, och när det är uppklarat så går jag vidare. När den här möjligheten kom så lägger jag det andra bakom mig. Jag sover gott om nätterna.
Läs mera: ”Jag behöver inte be dem om ursäkt”
21-årige Vagic lämnade Malmö FF i somras för norska Rosenborg. Den klubb som Milos Milojevic alltså var iväg och förhandlade med i december, vilket i slutändan ledde till att han fick lämna jobbet i Hammarby. Något kontrakt med Rosenborg blev det aldrig.
– Det var synd, för jag ville verkligen ha honom i Rosenborg. Jag tror verkligen att han blir bra för MFF och jag är helt ärligt väldigt glad för hans skull. Tror att han kommer att göra ett bra jobb. Och det säger jag inte för att jag ska säga det.
Vad är hans främsta egenskaper?
– Han vill alla spelarnas väl. Och han är väldigt bra på det taktiska. Mjällby fick anpassa sig, men i Malmö tror jag inte att han kommer att anpassa spelet så mycket. Det är ju det bästa laget i allsvenskan och ett av de bästa i Skandinavien. Det har varit två fantastiska år och jag fick vara med om ett av dem. Det är bara att bygga på egentligen.
Läs mera: Vagic om Milojevic: ”Hans försäsong är den värsta jag haft” |
|
| Back to top |
|
 |
|
Utviklet av phpBB.
Tilrettelagt for RBKweb.
|
|
 |
 |
| SITATET |
 |
|
|
|
 |