English version 
Rosenborg Web
SESONGEN 2016
 NYHETER
 KAMPER
 SPILLERE
 STATISTIKK
KLUBBEN
 HISTORIE
 KLUBBFAKTA
 MERITTER
 REKORDER
 LERKENDAL STADION
EKSKLUSIVT
 LESESTOFF
 I GAMLE DAGER
 LEGENDER
 BILDESPESIAL
 LERKENDAL360°
MENINGER
 DEBATTFORUM
 KOMMENTAR
 DIN MENING
RBKweb
 OM RBKweb
 ANNONSEINFORMASJON
 RSS-KANAL
 ARKIV
 TA KONTAKT
SØK I ARTIKLER
19 TV-millioner til Rosenborg
Skrevet av Thomas Myren, 9. februar 2014, 14:24

Trass i sølv ble RBK bare så vidt slått av Strømsgodset i fordelinga av TV-inntektene.


Foto: Thomas Karlsen

30 millioner fra den nye TV-avtalen tilfaller hvert år norgesmesterskapet, der Rosenborg fikk utbetalt 1,2 millioner som tapende finalist.

De store pengene kommer likevel fra serien. Klubbene fikk i fjor 221 millioner til fordeling. 19 prosent eller 41,5 millioner kroner av disse tilfalt 1. divisjon.

4,5 og 2,5 millioner ble deretter satt av til henholdsvis fellesprosjekter og e-cupdeltakerne. Resten ble fordelt slik:

TabellKomm.Mva.Utvikl.Kost.Totalt
Strømsgodset17,7010,9664,6671,196-5,01319,516
Rosenborg15,0033,4304,6081,274-4,97419,342
Haugesund12,3060,3713,1690,936-3,43613,346
Aalesund8,9351,0662,5001,352-2,86510,987
Viking8,2601,5412,4501,352-2,81510,789
Molde7,9232,0322,4891,352-2,85410,942
Odd7,5860,5342,0301,352-2,3919,111
Brann7,2492,4232,4181,352-2,78310,660
Start6,9120,5671,8701,110-2,1688,291
Lillestrøm6,9120,9841,9741,352-2,3348,888
Vålerenga6,5752,2242,2001,352-2,5629,788
Sogndal6,5750,1571,6831,300-2,0277,687
Sandnes Ulf6,2370,2121,6121,196-1,9307,328
Sarpsborg5,5630,1221,4210,871-1,6556,323
Tromsø5,5630,9291,6231,352-1,9807,487
Hønefoss5,5630,0711,4081,300-1,7506,592
Totalt134,917,638,120,0-43,5167,1


Strømsgodset fikk altså bare 174 000 kroner mer enn Rosenborg. Mesteparten av pengene blir fordelt ut i fra tabellplassering, men RBK tok igjen nesten alt det tapte gjennom høyere kommersiell verdi.

Denne verdien regnes for siste tre år, altså 2011-13, jevnt fordelt på tre kategorier:

Tilskuertall på hjemmebane.
Antall kamper utenfor hovedrunden søndag klokka 18.
Medieomtale.

Klubbene har fått 1-16 poeng i hver kategori, og Rosenborg har fått 16 poeng åtte av ni ganger. Unntaket i fjor skyldes at 23 av 30 Vålerenga-kamper ble flyttet, mens RBK "bare" fikk flyttet 21 kamper etter hele 27 i 2012 og 25 i 2011. Hovedårsaken til nedgangen er at C More var fleksible og ofte flyttet hovedkampen sin fra lørdager til søndager for å få med Rosenborg, som spilte kvalifisering til europaligaen torsdager.

Det er verdt å merke seg at antall medieoppslag om eliteserieklubbene disse årene har sunket fra 462 000 til 341 000 til 230 000. Rosenborg har stabilt hatt rundt 11 prosent av omtalene, og likeledes sunket fra 49 000 til 39 000 til 27 000.

Det regnes ikke merverdiavgift på utviklingsmidlene, som skal gå for å dekke deler av lønningene til personer knyttet til spillerutvikling. Rosenborg har fått godkjent 4,9 stillinger og fått utbetalt sin andel ut i fra 76,7 stillinger totalt i eliteserieklubbene.

TV-produksjonskostnadene er jevnt fordelt ut i fra inntektene til hver klubb. Oppgitte kostnader er inkludert merverdiavgift.

Les mer: Fordeling TV-inntekter 2013 og TV-avtalen 2013-16

Totalt regner Rosenborg i 2013 med underskudd på 12 millioner kroner. Endelig regnskap blir lagt fram i forkant av årsmøtet 27. februar.


Utskriftsvennlig versjon Utskriftsvennlig versjon | Diskutér «19 TV-millioner til Rosenborg» i forumet! Diskutér «19 TV-millioner til Rosenborg» i forumet!

nyheter 
forum 

ANNONSE
SITATET
 © 1999-2016 RBKweb