English version 
Rosenborg Web
SESONGEN 2025
 NYHETER
 KAMPER
 SPILLERE
KLUBBEN
 HISTORIE
 KLUBBFAKTA
 MERITTER
 REKORDER
 STATISTIKK
 LERKENDAL STADION
EKSKLUSIVT
 LESESTOFF
 I GAMLE DAGER
 LEGENDER
 BILDESPESIAL
MENINGER
 DEBATTFORUM
 KOMMENTAR
 DIN MENING
RBKweb
 OM RBKweb
 ANNONSEINFORMASJON
 RSS-KANAL
 ARKIV
 TA KONTAKT
Debattforum

Alle kan lese innleggene, men man må registrere seg for å delta aktivt i diskusjonene.
Everyone can read the posts, but you have to register before writing your own posts.

 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   StatistikkStatistikk   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 
Spillestil, formasjoner, langballer osv
Goto page 1, 2  Next
 
Post new topic   Reply to topic    Forum -> Fotball generelt
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Strand
Veteran


Joined: 23 Jul 2005
Posts: 6495

PostPosted: 04.07.2010 12:15    Post subject: Spillestil, formasjoner, langballer osv Reply with quote

Fant ingen annen tråd hvor spillestil blir diskutert, så drister meg frempå og oppretter en ny en.

Joe Cole:
Quote:
"Almost every team I have played for – including England – always want to hit the front players as early as possible. You won't get away with that at international level. It's about technique, keeping control of the ball, passing and moving.

"We seem to abandon good technique because we are obsessed with getting the ball from back to front as quickly as possible. That doesn't work against top teams.


Der mener jeg at Joe Cole har helt rett, og at Drillos dyrking av én spillfase (kontring) er noe feilaktig. Det blir spennende å se hvordan Eggen vil fungere i Europa til høsten, men i Champions League i dag ser man at storlagene holder ballen mye i laget og venter på en sjanse, angriper og får mål. Deretter legger de seg bakpå og kontrer i større grad. Er usikker på hvordan en "alle skal frem"-mentalitet vil fungere, og tror vi vil få oss en del mål i mot på det. Tross alt skumlere å la Eto'o få løpe fritt i bakrom enn Kim Holmen.
Back to top
View user's profile Send private message
Peter Storey
Veteran


Joined: 29 Jul 2008
Posts: 5529
Location: Ystad

PostPosted: 04.07.2010 21:14    Post subject: Reply with quote

Jag läste själv intervjun med Joe Cole och tolkade den som ett stöd för Hamrén-fotboll framför Eggen/Drillo-fotboll.
http://www.dailymail.co.u...e-now.html
Back to top
View user's profile Send private message
Brady
Veteran


Joined: 07 Jul 2005
Posts: 9269
Location: Trondheim

PostPosted: 04.07.2010 21:16    Post subject: Reply with quote

Eggen og Drillo har ikke samme fotballfilosofi. På noen områder, ja, men på andre, nei. Det samme gjelder for Hamrén og Drillo. Alle tre sverger til soneforsvar f.eks.

I angrep mot etablert forsvar er alle tre ulike fra hverandre.
Back to top
View user's profile Send private message
Peter Storey
Veteran


Joined: 29 Jul 2008
Posts: 5529
Location: Ystad

PostPosted: 04.07.2010 21:24    Post subject: Reply with quote

Men när det gäller att bollen i princip alltid skall snabbt framåt så är Eggen och Drillo lika, och det är väl det Cole pratar om.
Back to top
View user's profile Send private message
Strand
Veteran


Joined: 23 Jul 2005
Posts: 6495

PostPosted: 04.07.2010 22:44    Post subject: Reply with quote

Kort sagt om spill mot etablert forsvar:

Drillo (i størst grad hans første periode som landslagstrener):

Slår langt slik at ball skal gå over ledd, noe som gjør at ballen går raskere frem til fremste ledd. Der skal ballen vinnes i en duell, som skaper brudd. Altså fremprovosere en overgang.

Eggen:

Motstander skal spilles ut ved å hurtig spille i lengderetning (både i luft og langs bakken, basert på spillernes kvaliteter), fortrinnsvis i rom og ikke på fot. Mange bevegelser foran og bak ball, få touch.

Hamrén:

Tålmodighet, ballbesittelse, rolig tempo og i spill på fot fremfor rom. I større grad avhengig av spillere som kan skape noe selv. Eksploderer til tider, men maler stort sett i nitti minutter til man får uttelling.
Back to top
View user's profile Send private message
Brady
Veteran


Joined: 07 Jul 2005
Posts: 9269
Location: Trondheim

PostPosted: 04.07.2010 23:09    Post subject: Reply with quote

Peter Storey wrote:
Men när det gäller att bollen i princip alltid skall snabbt framåt så är Eggen och Drillo lika, och det är väl det Cole pratar om.


Er ikke helt enig der. Det er forskjell på hvordan ballen beveger seg fremover i Eggens og Drillos fotballfilosofi. Dessuten ser Eggen verdien av å hvile med ballen i laget i perioder, spesielt mot god motstand.
Back to top
View user's profile Send private message
Strand
Veteran


Joined: 23 Jul 2005
Posts: 6495

PostPosted: 06.07.2010 13:42    Post subject: Reply with quote

http://sportsillustrated....index.html

Interessant artikkel om Nederlands "nye" fokus på defensiv trygghet.
Back to top
View user's profile Send private message
Brady
Veteran


Joined: 07 Jul 2005
Posts: 9269
Location: Trondheim

PostPosted: 06.07.2010 13:58    Post subject: Reply with quote

Det som er bra i artikkelen er at den innrømmer at Nederland mange ganger tidligere også har fremstått som mer defensiv enn kanskje noen av oss foretrekker å se de.

Jeg er dog sterkt uenig i denne setningen:
"In the end, the Dutch played fantastically entertaining football in at that European championship"

Det er her snakk om forrige EM, og jeg mener Nederland spilte god kontringsfotball, men hadde voldsomt mye marginer på sin side i de kampene mange ble så begeistret for. Johan Cruijff har selvsagt helt rett, og Marco van Basten er en dum, ung trener som ikke skjønner verdien av det Guardiola har skjønt veldig godt i Barcelona.
Back to top
View user's profile Send private message
longines
Veteran


Joined: 03 Apr 2009
Posts: 3321

PostPosted: 06.07.2010 14:39    Post subject: Reply with quote

Jeg synes det er noe "hamrensk" over dagens Nederland. Tregt tempo, få sjanser, lite bevegelse og defensivt. Cruyff er nok lite imponert til tross for semifinalen.
Back to top
View user's profile Send private message
longines
Veteran


Joined: 03 Apr 2009
Posts: 3321

PostPosted: 06.07.2010 14:52    Post subject: Re: Spillestil, formasjoner, langballer osv Reply with quote

Strand wrote:

Der mener jeg at Joe Cole har helt rett,


Hvordan forklarer du da Tyskland? Det fungerer da glimrende for de? De er jo det mest direkte laget i hele turneringen. Det var jo faktisk Tyskland med sin direkte stil som sendte Joe Cole & Co hodestups ut av VM. Derfor er timingen til Joe Cole noe merkelig. Men han var vel kanskje ikke våken nok til å registrere hvordan Tyskland spilte mot England.

Jeg registrer at Joe Cole også går til angrep på engelske klubblag, men fakta er vel at jevnt over de siste 5 årene så har de engelske lagene hvert ganske dominerende i CL. England er ranket som verdens beste liga av UEFA.

http://www.xs4all.nl/~kas...k2011.html


Jeg tror bare det er Joe Cole som famler i blinde etter forklaringer på England sin nedtur. Problemet til England er ikke at de spiller for direkte, men at de ikke har noe offensivt konsept og har for dårlige spillere.
Back to top
View user's profile Send private message
Strand
Veteran


Joined: 23 Jul 2005
Posts: 6495

PostPosted: 06.07.2010 15:41    Post subject: Reply with quote

Tyskland har ikke halset fremover konstant, men de har virkelig tatt vare på de kontringene de har fått.. Tyskland evner å spille på flere strenger, de også kan hvile godt med ballen i laget. Men har Tyskland egentlig møtt noen virkelig gode lag defensivt?

Argentina slo de med fire mål, men det var det defensivt svakt og dårlig Argentina. Otamendi, Demichelis, Burdisso og Heinze bakerst med Javier Mascherano som sittende midtbanespiller. Med Di Maria og Maxi som indreløpere hadde de en liten autobahn til rådighet på kantene.. Argentina var veldig ubalanserte og dårlige hjemover. Messi ble ufarliggjort ettersom han måtte trekke lenger og lenger ned i banen for å få ballkontakt ettersom de defensive spilleren til Argentina ikke evnet stort.

Mot England hadde de alltid en spiller ledig på midten, slik at de fikk et overtall der.. En svakhet med Englands 4-4-2, og ettersom Klose ble passet på av to stoppere fikk Özil mye rom. Ingen av de på midtbanen jobbet ned for å stenge av Özils rom. Ingen vil vel heller argumentere for at England var gode på noe tidspunkt.

Det blir spennende å se tyskerne prøve seg på Spania, det er den store testen for det det unge mannskapet... for Ramos, Pique, Puyol og Capdevila med Busquets og Alonso foran er noe tøffere.
Back to top
View user's profile Send private message
longines
Veteran


Joined: 03 Apr 2009
Posts: 3321

PostPosted: 06.07.2010 17:00    Post subject: Reply with quote

Strand wrote:
Tyskland har ikke halset fremover konstant,


Det er ingen lag som halser fremover konstant. Men hvis vi ikke kan kalle denne utgaven av Tyskland direkte, så vet jeg ikke hva vi kan kalle direkte. Tyskland kjører fremover når de vinner ballen langt oftere enn alle andre i dette VM.

Ja, det blir spennende mot Spania. Spania skal jo på papiret ha en helt overlegen spillerstall i forhold til Tyskland, men de har ikke imponert voldsomt i dette VM. 50/50 vil jeg tro.
Back to top
View user's profile Send private message
Keenoir
Legende


Joined: 07 Jun 2005
Posts: 17446
Location: Stavanger

PostPosted: 06.07.2010 18:46    Post subject: Reply with quote

England spiller en dårlig utgave av Drillo stilen hvor en i hovedsak handler om å få ballen fortest mulig opp til spissen slik at han kan miste den.
Back to top
View user's profile Send private message
Strand
Veteran


Joined: 23 Jul 2005
Posts: 6495

PostPosted: 06.07.2010 20:20    Post subject: Reply with quote

Ja, det har litt med måten en får ballen fremover på. Å slå en langball til en spiss som roter den vekk funker dårlig, mens tyskernes forflytting av ball fort langs bakken med mye bevegelser har vist seg å være en god formel.
Back to top
View user's profile Send private message
longines
Veteran


Joined: 03 Apr 2009
Posts: 3321

PostPosted: 07.07.2010 00:42    Post subject: Reply with quote

Strand wrote:
mens tyskernes forflytting av ball fort langs bakken med mye bevegelser har vist seg å være en god formel.


Dette er jo sånn Eggen ønsker å spille. Det er sånn vi spilte på 90-tallet. Og dette er sånn jeg ønsker at Rosenborg skal spille. Langballen har jo aldri vært en del av Eggen sin filosofi. Hamren er en langt større eskponent for dårlig bevegelse og lange baller. Det var nettopp det som sendte oss ut av Europa i fjor.
Back to top
View user's profile Send private message
Strand
Veteran


Joined: 23 Jul 2005
Posts: 6495

PostPosted: 07.07.2010 01:08    Post subject: Reply with quote

Strand wrote:

Eggen:

Motstander skal spilles ut ved å hurtig spille i lengderetning (både i luft og langs bakken, basert på spillernes kvaliteter), fortrinnsvis i rom og ikke på fot. Mange bevegelser foran og bak ball, få touch.


Som jeg skrev litt tidligere i samme tråd. Med luft mener jeg da ikke langball på spiller, men i rom.
Back to top
View user's profile Send private message
Strand
Veteran


Joined: 23 Jul 2005
Posts: 6495

PostPosted: 12.07.2010 11:10    Post subject: Reply with quote

Hvilke konklusjoner kan vi trekke i etterkant? Tyskland underholdt når de fikk spille på sine premisser, og Spania vinner fordi de aldri deler ballen med motstander?
Back to top
View user's profile Send private message
Wannebo
Veteran


Joined: 15 May 2010
Posts: 1121
Location: Steinkjer

PostPosted: 12.07.2010 12:49    Post subject: Reply with quote

Tyskland er gode når de får igang kortpasningsspillet på bakken, hurtig i lengderetning. Men mot ballsikre spanjoler som styrte kampen med jernhånd blir det vanskelig å få til noe. Tyskland sin stil minner mye om Eggen sin spillestil. Tre stikkord; bevegelse, fremover, samtidig.
Back to top
View user's profile Send private message
Strand
Veteran


Joined: 23 Jul 2005
Posts: 6495

PostPosted: 03.08.2010 23:44    Post subject: Reply with quote

Interessant det Eggen sier om vinger på forsiden.. han har rett i det at den klassiske vingen som løper opp og ned sidelinja for å slå innlegg er utdødd, den rollen har backene tatt over. Robben er jo omskolert til høyrekant og spiller likt Messi, starter på linja, men trekker seg kjapt innover.

Å spille "gammel" 4-3-3 med vinger som går på løp og en dyp sentral midtbane som skal slå de gjennom tviler jeg på vil fungere nå. Men jeg er fortsatt av den oppfatning at dynamiske vingtyper som kan drible og dra seg fri for å skape ubalanse er meget viktig.
Back to top
View user's profile Send private message
2mas
Sjef


Joined: 06 Sep 2002
Posts: 61957
Location: Trondhjem

PostPosted: 04.08.2010 00:13    Post subject: Reply with quote

Link for arkivet: - Gammeldags 4-3-3 går ikke
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Peter Storey
Veteran


Joined: 29 Jul 2008
Posts: 5529
Location: Ystad

PostPosted: 04.08.2010 00:40    Post subject: Reply with quote

Helt utdödd är inte den klassiska vingen. United spelar fortfarande med sådana, där Valencia är det bästa exemplet. United spelar till och med gammeldags 4-3-3 ibland.
Back to top
View user's profile Send private message
Keenoir
Legende


Joined: 07 Jun 2005
Posts: 17446
Location: Stavanger

PostPosted: 04.08.2010 00:46    Post subject: Reply with quote

Valencia er mye mer enn en klassisk ving selv om innlegg nok er den sterkeste delen av spillet hans. Ronaldo som var forgjengeren er kanskje det lengste enn kommer fra en klassisk ving og Ferguson har veldig ofte også brukt en type som Rooney som venstreving.
Back to top
View user's profile Send private message
Ballahl
Veteran


Joined: 01 Feb 2007
Posts: 5561

PostPosted: 04.08.2010 04:20    Post subject: Reply with quote

Det er jo noe Eggen presiserer også, at det har noe med kvalitet å gjøre. Olsen f.eks. fungerer nok fremdeles fint i Tippeligaen men internasjonalt så tvil jeg nok mer..
_________________
- Rune Hauge er ingen kjeltring, men tvert i mot en grepa kar. Han er den ærligste mannen jeg kjenner. Jeg har aldri vært i tvil om at han var uskyldig, jublet Stig Inge Bjørnebye og fulgte opp:

- Rune var forut for sin tid.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Strand
Veteran


Joined: 23 Jul 2005
Posts: 6495

PostPosted: 04.08.2010 07:36    Post subject: Reply with quote

Peter Storey wrote:
Helt utdödd är inte den klassiska vingen. United spelar fortfarande med sådana, där Valencia är det bästa exemplet. United spelar till och med gammeldags 4-3-3 ibland.


De benytter seg av Valenica som breddeholder på høyre og lar Evra være breddeholder på venstre. Høyrebacken (Neville i alle fall) er nok en smule mer defensivt innstilt.
Back to top
View user's profile Send private message
Peter Storey
Veteran


Joined: 29 Jul 2008
Posts: 5529
Location: Ystad

PostPosted: 04.08.2010 13:18    Post subject: Reply with quote

Tja, Nani håller väl också till ute på vänsterkanten. Han går som högerfotad oftast in i banan, men går också ner till dödlinjen och lägger in. När han spelar på högersidan (där han är bäst) spelar han mer som klassisk ving. United försöker hela tiden få fram bra dribblestarka och snabba kantspelare, där Obertan är senaste prospektet. Jag kan inte se att United har ändrat inställningen till kantspelare såsom Eggen säger han har gjort.
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    Forum -> Fotball generelt All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  


Utviklet av phpBB. Tilrettelagt for RBKweb.

ANNONSE
SITATET
© 1999-2025 RBKweb