English version 
Rosenborg Web
SESONGEN 2025
 NYHETER
 KAMPER
 SPILLERE
KLUBBEN
 HISTORIE
 KLUBBFAKTA
 MERITTER
 REKORDER
 STATISTIKK
 LERKENDAL STADION
EKSKLUSIVT
 LESESTOFF
 I GAMLE DAGER
 LEGENDER
 BILDESPESIAL
MENINGER
 DEBATTFORUM
 KOMMENTAR
 DIN MENING
RBKweb
 OM RBKweb
 ANNONSEINFORMASJON
 RSS-KANAL
 ARKIV
 TA KONTAKT
Debattforum

Alle kan lese innleggene, men man må registrere seg for å delta aktivt i diskusjonene.
Everyone can read the posts, but you have to register before writing your own posts.

 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   StatistikkStatistikk   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 
Nicklas Bendtner
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 47, 48, 49 ... 297, 298, 299  Next
 
Post new topic   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Forum -> Sportslig avdeling
View previous topic :: View next topic  
Author Message
attach
Forumsjef


Joined: 05 Jul 2005
Posts: 25183
Location: Rosenborg

PostPosted: 03.04.2017 00:23    Post subject: Reply with quote

Du har selvsagt rett i det, men han drar ikke til hvilken som helst klubb heller. PL er nok målet. Når en vet hvordan en ganske middels spiller som Joshua King herjer for tiden, bør det dessverre være mulig.
Back to top
View user's profile Send private message
hello
Veteran


Joined: 04 Apr 2008
Posts: 7891

PostPosted: 03.04.2017 00:46    Post subject: Reply with quote

gisp! wrote:
LanoX wrote:
Btw, nok en gang klarer en journalist å trekke inn Northug i intervjurunden etter kampen - hvor er relevansen? Det er til å få indre blødninger av til tider. Flaut!

Hvilken "journalist" var det?


VGTV ved Sindre Øgar

Se på blikket til Harald Pedersen når han hører spørsmålet, tenk å jobbe med å skaffe "journalistene" tilgang til Bendtner så leverer de så fryktelig dårlig. Jeg hadde seriøst konfrontert vedkommende og lurt på om han ikke har litt yrkesstolthet. Pinlig.
Back to top
View user's profile Send private message
iconbit
Veteran


Joined: 29 Sep 2012
Posts: 1973

PostPosted: 03.04.2017 00:52    Post subject: Reply with quote

hello wrote:
Spalvis sitter bare å venter på at kneet skal funke igjen så er han klar. Selv om det også selvsagt er en nedtur i forhold til Bendtner.

Jeg havde foretrukket Spalvis rent spillemæssigt for at være ærlig.

Når det er sagt er jeg sindsyg glad for at Bendtner kom til Rosenborg. Målt på CV, positiv opmærksomhed omkring klubben og så videre er der selvfølgelig heller ingen tvivl om, at der er langt bedre med Bendtner i klubben.
Back to top
View user's profile Send private message
robbie
Veteran


Joined: 19 Mar 2007
Posts: 6976
Location: Skottland

PostPosted: 03.04.2017 00:54    Post subject: Reply with quote

LanoX wrote:
Btw, nok en gang klarer en journalist å trekke inn Northug i intervjurunden etter kampen - hvor er relevansen? Det er til å få indre blødninger av til tider. Flaut!


Ansiktsuttrykket til Bendtner når han får det spørsmålet er priceless. Etter atter et dumt spørsmål svarer jarlen "du har noen riktigt showe spørsmål i dag!"
Back to top
View user's profile Send private message
Indreløper
Veteran


Joined: 01 Aug 2015
Posts: 3944
Location: Levanger

PostPosted: 03.04.2017 00:57    Post subject: Reply with quote

Måtte snu meg bort fra skjermen når det spørsmålet kom.
_________________
- Gå ikke glipp av denne unike sjansen til å se Martin Ødegaard live på Lerkendal!
Back to top
View user's profile Send private message
robbie
Veteran


Joined: 19 Mar 2007
Posts: 6976
Location: Skottland

PostPosted: 03.04.2017 01:00    Post subject: Reply with quote

Mustrum Ridcully wrote:
Jeg er faktisk litt bekymra for at han blir solgt allerede i sommer.


Stig Tøfting (som forøvrig er tidenes beste fotballspiller) påpekte i artikkelen sin, som er nevnt tidligere i denne tråden, at det Bendtner faktisk ikke en eneste gang har sagt at Rosenborg er et springbrett til en større klubb eller større liga. Ikke en eneste gang. I tillegg har han skrevet under en treårskontrakt når han garantert kunne fått en kortere en om han insisterte. Og gått ned i lønn.

Jeg tror ikke han stikker av så fort en større klubb kommer med mere penger. Han har prøvd det før.
Back to top
View user's profile Send private message
gisp!
Legende


Joined: 04 Sep 2008
Posts: 10818

PostPosted: 03.04.2017 01:01    Post subject: Reply with quote

Bendtner svarer jo veldig saklig og høflig på de dårlige spørsmålene fra VG. "Journalisten" blir stående igjen som idioten.

Skyter fra hofta og tenker dette er en bevisst strategi fra VG. De tvinger idiotspørsmål og søppelnyheter på de som ser "gratis" (betaler med reklameeksponering) og plasserer det de produserer av gjennomtenkt stoff bak betalingsmur.

Bendtner 2 - VG 0
God uttelling på en sjanse Razz
_________________
"Det er viktig å gå på banen for å være best mulig sjøl. Men det er langt viktigere å gå på banen for å gjøre medspillerne gode."
Back to top
View user's profile Send private message
attach
Forumsjef


Joined: 05 Jul 2005
Posts: 25183
Location: Rosenborg

PostPosted: 03.04.2017 01:10    Post subject: Reply with quote

Denne Sindre Øgar er tydeligvis en svoren Hovland-fan. Nevner han i samme åndedrag som Bratseth, Berg, Johnsen, Hoftun og Hangeland. Han bør kanskje få en landskamp til da. Tommel'n opp!
Back to top
View user's profile Send private message
gollumLAD legend
Veteran


Joined: 15 Jul 2012
Posts: 1298
Location: Trondheim

PostPosted: 03.04.2017 04:12    Post subject: Reply with quote

Noen som kan lage en GIF av målet pluss feiringen?
_________________
"Ikke ta den."
RBKweb Banter Crew
Party Læven Crew(PLC)
Anti Håkon Jørgensen
ULB
#JeSuisMessi
RÃ¥nny wrote:
JanneB har talt.
Ta dere en bolle og feir sølvet!

Rabona
http://www.rbkweb.no/foru...74#1002174
Back to top
View user's profile Send private message
torerik
Veteran


Joined: 04 Mar 2006
Posts: 1775

PostPosted: 03.04.2017 04:25    Post subject: Reply with quote

larsarus wrote:
1-0: https://gfycat.com/Honore...Fieldmouse
2-0: https://gfycat.com/ThisPe...medAnemone
3-0: https://gfycat.com/Enviou...ObeseCoqui
Back to top
View user's profile Send private message
Kamerat Ola
Veteran


Joined: 13 Jan 2014
Posts: 7265
Location: South-west coast exile

PostPosted: 03.04.2017 08:05    Post subject: Reply with quote

Jeg tviler på at han drar allerede i sommer med mindre det kommer et patetisk høyt bud fra en skikkelig god klubb. Mener å huske at ganske mange av spillerne kunne dratt ut i sommervinduet før, men at viljen til å bli ut sesongen er så stor at de har latt vær. Det lover mæget godt.
Back to top
View user's profile Send private message
robinla
Veteran


Joined: 20 Jan 2005
Posts: 1849
Location: Trondheim

PostPosted: 03.04.2017 08:10    Post subject: Reply with quote

Leverer han som i 2. omgangen mot Odd resten av året blir det hardt å holde på han til neste sesong, men da vil vi i det minste få solid betalt for han. Det er bare å nyte tiden framover Tommel'n opp!
Back to top
View user's profile Send private message MSN Messenger
Henri
Legende


Joined: 18 Feb 2005
Posts: 19314

PostPosted: 03.04.2017 08:49    Post subject: Reply with quote

Kåre har vel sagt at de ser for seg at han er her i én sesong.
Back to top
View user's profile Send private message
Dansken
Junior


Joined: 07 Mar 2017
Posts: 11

PostPosted: 03.04.2017 09:35    Post subject: Reply with quote

Her kommer lige en artikel fra Politiken, bare lige for at understrege at der findes andet og bedre presse end lortet fra EB og BT...

http://politiken.dk/sport...3%A6kkeren

Forventningerne var som en ladt pistol, og så trykkede Bendtner på aftrækkeren
Forud for søndagens ligastart imod Odd Grenland var der fra alle sider store forventninger til Nicklas Bendtners debut på hjemmebanen for Rosenborg. Hverken klubben selv eller de mange fremmødte fans gik skuffede derfra.

Stemningen på Lerkendal Stadion i Trondheim var søndag aften som en ladt pistol, der bare ventede på, at Nicklas Bendtner skulle trykke på aftrækkeren.

Scoringen, specielt hvis den resulterede i en sejr, ville være en forløsning for både Bendtner og for Rosenborg, der har enorme forventninger til alt det, som han skal udrette i klubben.

De er realistiske, og han indrømmer gerne selv, at en succes på holdet kan betyde, at han bliver solgt videre igen allerede efter en enkelt sæson. Det gælder derfor om at få så meget ud af ham, imens de har ham.

Og de kan lige så godt starte denne søndag aften på Lerkendal Stadion.

Til tonerne af Ace of Base, og sange der bedste kan beskrives som norske udgaver af de klassiske roligan-sange fra Laudrup-tiden, bliver stadion derfor langsomt fyldt med mennesker, der alle skal ind og se Rosenborg spille hjemme imod Odd Grenland - sæsonens første kamp i norske Eliteserien.

Vejret har ellers været gråt og ustadigt hele dagen. Håb om opklaring det ene øjeblik, der hurtigt derefter blev skyllet væk, når skyerne igen åbnede sig.

Det er derfor også med jakken trukket godt op om nakken, at aftenens i alt 16.804 tilskuere haster ind på stadion. Et så højt talt er typisk for Rosenborgs hjemmekampe, der gennemsnitligt har en belægningsprocent op 19.000 ud af et stadion med plads til 21.000.

Imponerende, set i lyset af at Trondheim har en befolkning svarende til Odense.

Mål ville været et tillidsboost
Muligvis klog af skade løber Bendtner på banen uden lange underbukser under sine shorts. Noget han som den eneste på banen ellers gjorde i sidste onsdags Super Cup finale imod Brann, hvilket da også affødte vittige kommentarer fra den norske sportspresse.

Fra starten er det tydeligt, at de mange tilskuere er taget på stadion med en forventning om et brag af en kamp. Og den øredøvende jubel da Nicklas Bendtners navn bliver råbt op afslører da også, hvor den er størst.

De største forventninger til dagens kamp har dog muligvis været fra Bendtner selv.

Meget er blevet sagt og skrevet om ham, siden han skrev kontrakt med Rosenborg for en måneds tid siden.

I den ene ende spydige bemærkninger om, at klubben bliver stedet, hvor Bendtner går på efterløn, og snart kun er husket som en lovende spiller, der skyllede sin succes væk i sprut og damer.

Andre, inklusiv klubben selv, vurderer dog, at Rosenborg kan være stedet, hvor Bendtner kan få fred og ro til at kæmpe sig tilbage til fordums storhed ved at score en masse mål.

»Måske har han sine fire-fem bedste år foran sig. Han ved, at vi scorer 65-70 mål per sæson, og han mener, at det giver ham optimale arbejdsforhold«, sagde Rosenborgs cheftræner, Kåre Ingebrigtsen, til TV2 Norge i starten af marts.

At få sit navn på tavlen og bidrage til en Rosenborg-sejr vil dog i den grad være et tillidsboost og en god start på sæsonen for den 29-årige angriber. Og i bedste Bendtner-stil en fuckfinger til hans kritikere.

Kampens første halvleg lover dog ikke alverden, og som en af de andre journalister efter kampen bemærker, så ville et afsnit af den norske serie 'Skam' på storskærm have været mere spændende.

De eneste, der ikke lader sig påvirke af de lidt for rolige første 45 minutter, er Rosenborgs fanklub, der fylder godt ud på østtribunen. Her har de fra start gang i en konstant fællessang fra et imponerende repetoire.

Bendtner affyrer pistolen
Efter 56 minutter kommer den forløsning som alle, bortset fra den lille skare af tilrejsende Odd Grenland-tilhængere, har håbet på.

Et indlæg fra Paal Andre Helland giver Bendtner mulighed for at udnytte sin højde til at heade bolden i mål. Og selv på lang afstand er det en tydeligt lettet Bendtner, der lader sig hylde af de tusindvis af ekstatiske Rosenborg-fans.

Da et indlæg fra Rosenborgs anfører Mike Jensen få minutter efter resulterer i et selvmål til Odd, eksploderer Lerkendal Stadion i en eufori, hvis ekko muligvis stadig kastes rundt i de norske fjelde.

De to hurtige mavepustere resulterer i, at luften fiser ud af Odd Grenland, der kort tid efter ikke overraskende lader Milan Jevtovic drible sig fri i feltet, hvorefter han hamrer bolden direkte i højre hjørne.

Det tredje mål inden for 13 minutter gør, at Rosenborg kommer forbi 2-0 stillingen, der som klog mand engang sagde, er en yderst farlig føring.

Den smukke scoring sørger også for, at de mange fans uden problemer kan holde festen på tribunen kørende indtil fløjten lyder.

Rosenborg vinder 3-0 over Odd Grenland.

Det var også en veltilfreds Rosenborg-cheftræner, der efter kampen svarede på spørgsmål fra pressen. Han betegner sejren som en yderst god start på sæsonen.

Adspurgt om klubbens forventninger til Nicklas Bendtner forud for kampen siger han, at de på intet tidspunkt har tvivlet på, at han nok skulle indfri dem til fulde.

»Hans niveau er jo rigtig højt, og det har vi også kunnet se under vores træning. Så vi har været helt trygge«, siger han.

Også holdets anfører, Mike Jensen, er glad for at have taget hul på sæsonen på den rette fod. Han hæfter sig ved mulighederne, som nyt blod i form af de nye spillere kan give holdet.

»Vores målmand Andre kunne nærmest skyde bolden direkte op til Bendtner, som tog den på brystet og så spillede videre derfra. Det kan godt blive brugbart her i starten af sæsonen, hvor banerne stadig er i dårlig stand«, siger Mike Jensen, der ligesom sin cheftræner er tilfreds med Nicklas Bendtners præstation.

»Det var et rigtig godt mål af ham, og det viser jo bare, hvor stærk en spiller han er. Specielt på indlæggene ind i feltet«, siger Mike Jensen.

endtner selv indrømmer, at det var vigtigt, at han scorede i debuten på sit nye hjemmestadion.

»Jeg blev jo taget rigtig godt imod af vores fans, der sang hele kampen igennem, og det blev jeg glad for. Så det var bare ekstra godt at kunne give tilbage ved at score et mål foran dem«, siger han.

Da en norsk journalist spørger Bendtner, om han var nervøs, tyder noget dog på, at alle forventningerne til hans forventninger har været en tand overdrevet.

»Nervøs - for hvad?«, vil Bendtner vide.

»Ja, altså inden kampen?«.

»Neej. Altså, jeg har spillet professionel fodbold, siden jeg var 17 år, så jeg tror efterhånden godt, jeg kan håndtere den slags her«, svarer han med et smørret smil.
Back to top
View user's profile Send private message
Kamerat Ola
Veteran


Joined: 13 Jan 2014
Posts: 7265
Location: South-west coast exile

PostPosted: 03.04.2017 09:44    Post subject: Reply with quote

De hadde også en god artikkel hvor journalisten snakka litt om hvordan klubben var i forhold til Lords tidligere klubber og slikt. Virker som ei god avis.
Back to top
View user's profile Send private message
georgios
Veteran


Joined: 10 Apr 2006
Posts: 3144
Location: Brønnøysund

PostPosted: 03.04.2017 09:46    Post subject: Reply with quote

Dansken wrote:

De to hurtige mavepustere resulterer i, at luften fiser ud af Odd Grenland, der kort tid efter ikke overraskende lader Milan Jevtovic drible sig fri i feltet, hvorefter han hamrer bolden direkte i højre hjørne.


Dansk ass, for et herlig sprog
Back to top
View user's profile Send private message
angvik
Rutinert


Joined: 25 Mar 2014
Posts: 507
Location: Oslo

PostPosted: 03.04.2017 09:46    Post subject: Reply with quote

Politiken.dk wrote:
De eneste, der ikke lader sig påvirke af de lidt for rolige første 45 minutter, er Rosenborgs fanklub, der fylder godt ud på østtribunen. Her har de fra start gang i en konstant fællessang fra et imponerende repetoire.


RBK
Back to top
View user's profile Send private message
Bananskrue
Veteran


Joined: 11 Aug 2012
Posts: 3662

PostPosted: 03.04.2017 11:56    Post subject: Reply with quote

Eneste minuset til Bendtner i går er forøvrig at han ikke løp for å feire 2-0 målet med resten av gjengen. Mulig han var sliten eller at målet var så absurd at det ikke føltes som noe å juble for, men da hele resten av laget sprang ned til cornerflagget for å feire kom altså Lorden bare loffende etter.
Back to top
View user's profile Send private message
Mustrum Ridcully
Legende


Joined: 15 Nov 2011
Posts: 10089
Location: Helt Apoel

PostPosted: 03.04.2017 12:02    Post subject: Reply with quote

Nicklas Lord Loffen Bendtner
_________________
Agbogbloshie park inspector.
Quis custodiet ipsos custodes?
Back to top
View user's profile Send private message
attach
Forumsjef


Joined: 05 Jul 2005
Posts: 25183
Location: Rosenborg

PostPosted: 03.04.2017 12:41    Post subject: Reply with quote

Han feirer for fullt igjen på 3-0, så jeg tror ikke vi skal legge for mye i det.
Back to top
View user's profile Send private message
JohnTiger
Veteran


Joined: 27 Nov 2007
Posts: 2630
Location: Heimdal

PostPosted: 03.04.2017 12:56    Post subject: Reply with quote

Han var nok bare litt sliten...etter hvert loffet han seg bort til gjengen og feiret han også...og som skrevet, på mål 3 var han med igjen Smile
_________________
Rosenborg e laget!

Twitter : @JohnTiger67
Back to top
View user's profile Send private message
GeirOve
Proff


Joined: 17 Jul 2014
Posts: 314

PostPosted: 03.04.2017 13:00    Post subject: Reply with quote

Blir han hvilt mot Sandefjord nå?
Back to top
View user's profile Send private message
1972 Miami Dolphins
Legende


Joined: 30 Jul 2007
Posts: 18607
Location: Oslo

PostPosted: 03.04.2017 13:02    Post subject: Reply with quote

Hvis han ikke får noen reaksjon på gårsdagens kamp kan jeg ikke se for meg at han blir hvilt.

Vi skal lage en toppscorer av Bendtner igjen, da må han spille kamper.
Back to top
View user's profile Send private message
haavarl
Forumsjef


Joined: 10 Sep 2002
Posts: 15265
Location: Askim

PostPosted: 03.04.2017 13:03    Post subject: Reply with quote

Enig. Ikke toppform, nei ok, men virker på ingen måte som et fysisk vrak. La ham spille mest mulig!
_________________
Embrace science - resist ignorance
Back to top
View user's profile Send private message
hellvikrunner
Veteran


Joined: 25 Feb 2013
Posts: 2741

PostPosted: 03.04.2017 13:08    Post subject: Reply with quote

Han må spille på onsdag. Trenger et hat-trick for å booste selvtilliten ytterligere inn mot Molde-kampen Wink
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Forum -> Sportslig avdeling All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 47, 48, 49 ... 297, 298, 299  Next
Page 48 of 299

 
Jump to:  


Utviklet av phpBB. Tilrettelagt for RBKweb.

ANNONSE
SITATET
© 1999-2025 RBKweb