| View previous topic :: View next topic |
| Author |
Message |
trøndergutten Rutinert
Joined: 14 Aug 2006 Posts: 674
|
Posted: 09.08.2026 19:31 Post subject: |
|
|
| Noah FC wrote: | | Men 300 mill i gjeld DET må vi ha som klubb?? |
Nei, vi vil ikke ha det og må ikke ha det, men vi har selv satt oss i den situasjonen. Da får vi jobbe hardt og bruke den tiden det tar for å rydde opp i rotet vi har satt oss i. Og vi er heldigvis på vei etter flere store salg. |
|
| Back to top |
|
 |
machiavelli Veteran
Joined: 16 Jul 2013 Posts: 3835
|
Posted: 09.08.2026 19:31 Post subject: |
|
|
| lasarus wrote: | | Tydelig at mange har særdeles lave forventninger til styre og stell i RBK. Det er 100% sikkert at klubben finner en løsning på å kjøpe Chiakha hvis det er mulighet for at spilleren selv ønsker det. Det er tidenes økonomiske nobrainer og det er selvsagt ledelsen fullstendig klar over. |
Det er ikke en økonomisk no-brainer, det er en høyrisiko-investering for en klubb med store økonomiske utfordringer.
Det er klart. Det KAN være ekstremt profitabelt. Men det er en stor investering i en spiller som kan skade seg dagen etter at kjøpet har gått gjennom.
Denne klubben må driftes bærekraftig, og da er det en stor risiko å bruke 40-50 millioner på en spiller. Og vi trenger allerede en spiss og en midtbanespiller til.
Men dersom vi klarer å plukke opp noen billige/gratis gode/spennende spillere som waterfalls påpeker. Så kan det absolutt være verdt risikoen.
Aller helst så skulle jeg jo ønske at vi kjøpte han og fikk spille med han i et par år, sikre oss topp 3 og gruppespill i Europa. Så er han verdt 100-200 millioner for å bare skyte oss tilbake til glansdagene. Fremfor å bare "flippe" han for å tjene litt penger. |
|
| Back to top |
|
 |
waterfalls Veteran
Joined: 21 Oct 2013 Posts: 3049 Location: Stjørdal
|
Posted: 09.08.2026 19:39 Post subject: |
|
|
| lasarus wrote: | | Tydelig at mange har særdeles lave forventninger til styre og stell i RBK. Det er 100% sikkert at klubben finner en løsning på å kjøpe Chiakha hvis det er mulighet for at spilleren selv ønsker det. Det er tidenes økonomiske nobrainer og det er selvsagt ledelsen fullstendig klar over. |
Njaa, tidenes økonomiske nobrainer er det ikke. Til det er han for dyr og risikoen for stor. Hadde vi hatt den økonomiske posisjonen vi burde hatt så hadde jeg vært enig, men i dagens økonomiske situasjon er det en veldig stor og dyr investering som ikke er risikofri. Selv om man ikke kan tenke sånn at spilleren kan plutselig bli skadet og være ute ett år, så kan man ikke ignorere at det kan skje heller. Var jo mange som fryktet det verste med ham tidligere i uken, hva om det hadde skjedd rett etter at vi hadde brukt masse penger og kanskje tatt opp et lån og det hadde vist seg at leddbånd eller korsbånd hadde røket?
Klubben har veldig mye gjeld fra før av som må hensyntas, og selv om Chiakha er en veldig god spiller så er ingen signeringer risikofrie og jo dyrere en investering er jo mer økonomisk risiko er det også. Selv om man nesten garantert kan få tilbake pengene ved et salg så er det ingenging som er garantert før det er signerte papirer.
Jeg støtter et kjøp av Chiakha fordi jeg så gjerne vil ha spilleren, men jeg er ikke overbevist om at klubben mener de kan ta seg råd til det. Jeg tror de vil vurdere å diskutere saken nøye i løpet av høsten før de bestemmer seg. Klubben har over 230 millioner i gjeld om jeg har lest regnskapet riktig, og store deler av det er/var kortsiktig gjeld når regnskapet ble presentert på årsmøtet. Det vil si at det i utgangspunktet skal betales innen et år. 40 millioner er langsiktig gjeld. Spørsmålet er altså om klubben har råd til Chiakha og all kortsiktig gjeld, eller om den skal pådra seg mer gjeld for å finansiere Chiakha. Ingen av delene er særlig heldig eller smart i utgangspunktet.
Vi skulle nok slik sett gjerne hatt et salg av en viss størrelsesorden også i sommer. |
|
| Back to top |
|
 |
lasarus Senior
Joined: 02 Apr 2009 Posts: 195
|
Posted: 09.08.2026 19:42 Post subject: |
|
|
| Jeg klarer virkelig ikke å se at dette er en høyrisiko-investering. Klassespiller, får vi han på en langtidskontrakt klarer jeg helt ærlig ikke å se at dette er noe annet enn en nobrainer. Og med dagens priser er ikke dette spesielt dyrt heller. |
|
| Back to top |
|
 |
Rånny Legende

Joined: 12 Apr 2008 Posts: 14942 Location: Namsos
|
Posted: 09.08.2026 19:48 Post subject: |
|
|
Han kan ødelegge korsbåndet, være ute i 1 år og aldri komme tilbake til samme nivået igjen. _________________ " Det var et smart trekk av Rekdal å få oss i form "
- Torgeir Børven |
|
| Back to top |
|
 |
lasarus Senior
Joined: 02 Apr 2009 Posts: 195
|
Posted: 09.08.2026 20:07 Post subject: |
|
|
Ødelegger han korsbåndet så er han mest sannsynlig ute 1.år ja, så tilbake som klassespiss for oss.
Altså det finnes alltid risiko for at en spiller blir invalid men da snakker vi veldig små sjangser, og skal man tenke worst case på slikt er det jo bare å slutte å kjøpe spillere.
Hvis man ser på alternativet å ikke løse ut Chiakha da. Da må vi uansett ha en ny spiss. En ny spiss i dag som skal gå rett inn å prestere på toppnivå i eliteserien får vi ikke under 20mill. Husk at KBK ønsker 20mill for Kilen som ikke hadde vært i nærheten av å forsterke oss.
Da blir resonnementet følgende for min del: Vi må uansett bruke minimum 20mill for en klassespiller. Det er ingen garanti for at en ny spiller evt slår til. Da er det bedre å bruke 50 på noe vi vet er kvalitet. Og hvis ikke noe veldig uheldig skjer vil vi mest sannsynlig får bud på minimum det dobbelte innen 1år. Hvis ikke så har vi en knakende god spiss med sine beste år foran seg i troppen
Dette tror jeg ledelsen ser. Og er det noe de har bevist så er det at de er villige til å bruke penger på spillerkjøp. Vi har brukt enormt med penger tidligere også men vi har kjøpt kvantitet over kvalitet. Jeg tror også handlingsrommet er noe større enn de går ut med. |
|
| Back to top |
|
 |
Carl Veteran
Joined: 26 Jun 2020 Posts: 1116
|
Posted: 09.08.2026 20:16 Post subject: |
|
|
| Aldri i verden om man lar en spiller som Chiakha glippe. Kommer til å ordne seg. Hvor lenge vi får beholde ham er et annet spørsmål. |
|
| Back to top |
|
 |
lasarus Senior
Joined: 02 Apr 2009 Posts: 195
|
Posted: 09.08.2026 20:16 Post subject: |
|
|
| Ja det er helt åpenbart. |
|
| Back to top |
|
 |
machiavelli Veteran
Joined: 16 Jul 2013 Posts: 3835
|
Posted: 09.08.2026 20:18 Post subject: |
|
|
Vil bare påpeke at vi har budsjettert med 40 millioner i spillersalg, og selv med 40 millioner i spillersalg har vi budsjettert med 20 millioner i underskudd. For 2026.
I en klubb som allerede har store gjeldsposter, og et vedlikeholdsetterslep på 100 mill på Lerkendal.
Det er kun økonomisk no-brainer hvis vi selger han for masse penger rett etter å kjøpt han.
Det er klart at spisser koster mye penger. Men det koster mye å sette klubben i enda større gjeldsproblemer, som vi såvidt berget oss fra med to generasjonssalg.
Vi har foreløpig ikke noen store salgskandidater (vel, med unntak av Bomholt som kommer til å bli verdt veldig mye, men håper vi ikke selger han i år. Alternativt Nemcik, men det hadde også vært skikkelig kjipt og han har også vært litt variabel og rotet litt så ikke den der wow-salget vi kunne fått). Vi kan kanskje få noen få millioner for Røsten. Det var snakk om å selge Sahsah, men en langvarig skadet spiller som akkurat er tilbake får vi nok ikke store summer for. Ihvertfall ikke sammenlignet med å spille han i form og beholde han en sesong eller to til.
Så nei, det er ikke en økonomisk nobrainer. Jeg er enig at isolert sett hadde det vært en no-brainer, men nå snakker vi altså om summer som selv Bodø-Glimt som tjener inn flere hundre millioner og er sikret europaspill er forsiktige med å bruke.
Jeg tenker at opsjonen er blitt satt under en forutsetning at vi får til et skikkelig salg i år, slik at pengene kan brukes på Chiakha.
Så får vi se hvordan det går. |
|
| Back to top |
|
 |
Troillongan Veteran
Joined: 07 Sep 2007 Posts: 1393
|
Posted: 09.08.2026 20:30 Post subject: |
|
|
Ser for meg at den eneste muligheten her er å inngå en best mulig avtale med Køben om hvordan pengene skal betales, og når. Men mulig det allerede står i en opsjon, lite peiling på hvilke detaljer det er vanlig å avtale der. _________________ I kvit å svart.. |
|
| Back to top |
|
 |
Carl Veteran
Joined: 26 Jun 2020 Posts: 1116
|
Posted: 09.08.2026 20:32 Post subject: |
|
|
| Hva omfatter vedlikeholdsetterslepet helt konkret? |
|
| Back to top |
|
 |
lasarus Senior
Joined: 02 Apr 2009 Posts: 195
|
Posted: 09.08.2026 20:33 Post subject: |
|
|
Vi får se ja Jeg tror i allefall at det å bli enig med spiller blir et større problem enn å innfri klausulen. |
|
| Back to top |
|
 |
machiavelli Veteran
Joined: 16 Jul 2013 Posts: 3835
|
Posted: 09.08.2026 20:35 Post subject: |
|
|
| Carl wrote: | | Hva omfatter vedlikeholdsetterslepet helt konkret? |
https://www.vg.no/sport/i...pillersalg
| Quote: | – Det er veldig mye positivt med egen stadion. For Rosenborg er Lerkendal hjertet i klubben. Men det er egen eiendom og da må man sette av penger til å passe på. Vi har vel sagt at etterslepet nærmer seg hundre millioner. Da får vi det opp til en standard som vi ønsker, sier Berdal.
|
| Quote: | Dette er noe av det som må gjøres eller byttes ut
Nytt lysanlegg. Dagens anlegg er på dispensasjon fra forbundet
Nytt høyttaleranlegg
Heisene skal byttes ut
Ventilasjonsanlegget bør rustes opp
Ny og bedre vanntilførsel for vanning av banen
Taket skal fikses
Nye innbytterbenker for å møte UEFAs krav om 20 plasser
Gresset skal byttes i landslagspausen |
Last edited by machiavelli on 09.08.2026 20:35; edited 1 time in total |
|
| Back to top |
|
 |
Carl Veteran
Joined: 26 Jun 2020 Posts: 1116
|
Posted: 09.08.2026 20:35 Post subject: |
|
|
For øvrig sa Dorsin dette i september i fjor:
– Økonomien totalt sett gjør det også enklere å bygge klubben for framtiden. RBK har neppe hatt så mye penger på bok de siste 15-20 årene, som nå, sier Dorsin.
Merkelig hvor fort ting snur. |
|
| Back to top |
|
 |
lasarus Senior
Joined: 02 Apr 2009 Posts: 195
|
Posted: 09.08.2026 20:37 Post subject: |
|
|
| Klubben er gode til å senke forventningene utad. Ingen tvil om at det har fungert når man leser her. |
|
| Back to top |
|
 |
Carl Veteran
Joined: 26 Jun 2020 Posts: 1116
|
Posted: 09.08.2026 20:38 Post subject: |
|
|
| machiavelli wrote: | | Carl wrote: | | Hva omfatter vedlikeholdsetterslepet helt konkret? |
https://www.vg.no/sport/i...pillersalg
| Quote: | – Det er veldig mye positivt med egen stadion. For Rosenborg er Lerkendal hjertet i klubben. Men det er egen eiendom og da må man sette av penger til å passe på. Vi har vel sagt at etterslepet nærmer seg hundre millioner. Da får vi det opp til en standard som vi ønsker, sier Berdal.
|
| Quote: | Dette er noe av det som må gjøres eller byttes ut
Nytt lysanlegg. Dagens anlegg er på dispensasjon fra forbundet
Nytt høyttaleranlegg
Heisene skal byttes ut
Ventilasjonsanlegget bør rustes opp
Ny og bedre vanntilførsel for vanning av banen
Taket skal fikses
Nye innbytterbenker for å møte UEFAs krav om 20 plasser
Gresset skal byttes i landslagspausen |
|
Mye på denne lista som kan vente. Kan heller ikke skjønne at kostnadene skal hindre spillerkjøp. |
|
| Back to top |
|
 |
Carl Veteran
Joined: 26 Jun 2020 Posts: 1116
|
Posted: 09.08.2026 20:42 Post subject: |
|
|
| Gresset ble vel bytta etter Åge-konserten i fjor? Heis og høyttalere er neppe livsnødvendig. Innbytterbenker koster vel heller neppe all verden |
|
| Back to top |
|
 |
machiavelli Veteran
Joined: 16 Jul 2013 Posts: 3835
|
Posted: 09.08.2026 20:44 Post subject: |
|
|
| Carl wrote: | For øvrig sa Dorsin dette i september i fjor:
– Økonomien totalt sett gjør det også enklere å bygge klubben for framtiden. RBK har neppe hatt så mye penger på bok de siste 15-20 årene, som nå, sier Dorsin.
Merkelig hvor fort ting snur. |
Sier vel mer om hvor utrolig dårlig det har stått til. Og for 15-20 år siden var vi ikke den mest gjeldstyngede klubben i Eliteserien.
Vi har mye penger på bok (i form av ren EK). Men vi har også masse gjeld og fremtidige forpliktelser. Som gjør at vi ikke kan bruke pengene som fulle sjømenn.
Nei. Ting på lista kan ikke vente. Det er den tankegangen under Koteng som ødslet bort penger på sportslig satsning over evne, mens økonomien kollapset som gjorde at vi er der vi er.
Hva er det du ikke skjønner? Vi har vel rundt 250-300 millioner i gjeld. Vi har rundt 100 mill i vedlikeholdsbehov. Vi har kanskje rundt 200 mill i EK.
Men vi går altså 60 millioner i minus i år dersom vi ikke selger spillere for 40 mill. Og så skal vi bruke 50 millioner oppå det? (Vel og merke helt sikkert en strukturert avtale som lar oss betale en del i avdrag, men likevel).
Med andre ord. Det er ikke en no-brainer, vi har ikke uten videre 40-50 mill å bruke på en spiss. Det kommer med en risiko og avveiinger. |
|
| Back to top |
|
 |
lasarus Senior
Joined: 02 Apr 2009 Posts: 195
|
Posted: 09.08.2026 20:47 Post subject: |
|
|
| Nå begynner vel dette å spore av men vi har solgt spillere for over 40mill allerede i år. (Hvis det stemmer at vi fikk 45 for Tangvik) |
|
| Back to top |
|
 |
machiavelli Veteran
Joined: 16 Jul 2013 Posts: 3835
|
Posted: 09.08.2026 20:49 Post subject: |
|
|
Oh sant. Jeg glemte helt Tangvik. I stand corrected.
Det plasserer oss dog på 20 mill i minus. Og vi kjøpte vel også Wahlstedt for rundt 5 mill i januar.
Uansett. Det er en økonomisk risiko knyttet til dette, som gjør at det er ikke bare å løse ut opsjonen.
Men det kan absolutt være at dette løser seg og vi gambler. |
|
| Back to top |
|
 |
vegran Veteran

Joined: 26 May 2011 Posts: 5495
|
Posted: 09.08.2026 20:58 Post subject: |
|
|
| Vi kjøpte Bomholt for rundt 30 (?) mill i vinter også |
|
| Back to top |
|
 |
Standarn og Crick Veteran

Joined: 19 Aug 2015 Posts: 3716 Location: Drammen
|
Posted: 09.08.2026 20:59 Post subject: |
|
|
Til sammenligning kostet Jalal i molde også rundt 40 mill. Hvis middelmådige kraftpakker har denne prislappen, burde Chiaka, som har fysikken, presspillet og scoringsteft, ha en prislapp på 100 mill pluss.
Utløs den klausulen og han selges garantert med profitt. Eller, enda bedre, han presterer på et høyt nivå i mange, mange år og tar RBK til CL.
Greit at 40/50 mill er mye penger og at det vil være en risiko for skade og at pengene bare blir kastet bort, og vi havner i større gjeld. Men, alle spillere som signeres, har en risiko og mulighet for å bli skadet. Så det burde ikke være grunn til å ikke utløse klausulen.
Han virker selv å være lysten.
Få tak i de pengene så fort det lar seg gjøres. Snu sofaputer, ta opp et rammelån. Finn de pengene. For denne karen er allerede verdt mye mer enn 40 mill. _________________ “Sometimes people don't want to hear the truth because they don't want their illusions destroyed.”
? Friedrich Nietzsche |
|
| Back to top |
|
 |
oskisjunior Rutinert
Joined: 25 Aug 2016 Posts: 705
|
Posted: 09.08.2026 21:59 Post subject: |
|
|
Hva som er «Dyrt», «høy risiko» osv. kommer an på hva man sammenligner med.
Å kjøpe en uprøvd spiss for 20-25 millioner (som man må for en OK spiss) er høyere risiko. Å bruke 20-25 millioner på en spiss som feiler er vesentlig dyrere enn å bruke 50 millioner på en som leverer.
Hvis RBK ikke tar seg råd til å kjøpe en spiller som allerede fungerer, attpåtil med stort videresalgspotensial, da er det en real fallitterklæring. |
|
| Back to top |
|
 |
DarthJohansen Rutinert
Joined: 02 Feb 2015 Posts: 518
|
Posted: 09.08.2026 22:01 Post subject: |
|
|
| Sa han på intervjuet med TV2 etter kampen at han vil bli i RBK fordi klubben har et stort navn i Danmark og det var en av grunnene til at han sa ja til oppsjonsklausulen? Vil det i så fall si at han alt har takket ja til RBK om vi blir enig med FCK (eller casher han ut)? |
|
| Back to top |
|
 |
jfudh Senior
Joined: 01 Apr 2016 Posts: 157 Location: Haramsøya
|
Posted: 09.08.2026 22:20 Post subject: |
|
|
| mirar wrote: | | Bare å starte et selskap av supporterne som kan bli et invenstorselskap så kan dem få inn penger fra de (og bedrifter) som ønsker å støtte RBK økonomisk. |
...og få godkjenning fra årsmøtet til å investere i f.eks. Amin Chiakha. Det er vel der det har stoppet opp hver gang så langt.
Dersom du snakker om å gi penger til klubben, ikke investere i spillere, er det fullt mulig allerede i dag. |
|
| Back to top |
|
 |
|